Zabawy z niemowlakiem od 3 miesiąca

Przez pierwszy miesiąc od narodzin maluszka tylko się czeka, aż dziecko złapie trochę kontaktu ze światem i zainteresuje się otoczeniem. W końcu nadchodzi moment, kiedy smyk podąża wzrokiem za zabawkami, potem jest w stanie je utrzymać, aż w końcu sam zaczyna po nie sięgać. Potrafi też mieć radochę z przyglądania się karuzelce zawieszonej nad łóżeczkiem, a co u nas zaciekawiło go najbardziej? Przy jakich zabawach ma największą frajdę?

Książeczki dla niemowląt

Mniej więcej w czasie, kiedy synuś skończył 3 miesiące, od przyjaciół dostaliśmy zestaw książeczek dla maluchów od 2. miesięcy w górę. Po jednej stronie zawsze był kolorowy obrazek, a po drugiej – czarno-biały. Akurat Robert był już w takim wieku, kiedy bardziej interesowały go kolory, ale reakcja na to, kiedy pokazałam mu te książeczki po raz pierwszy, była genialna. Siedział akurat w bujaczku i nagle zaczął ruszać energicznie rączkami i nóżkami tak, jakby chciał gdzieś odlecieć. Patrzył na obrazki z bananem na buźce i zaczął gaworzyć, a oczka aż mu się błyszczały z zachwytu 🙂 Dzisiaj, mając już skończone 4 miesiące, jedna z tych książeczek pochłonęła go tak mocno, że… chciał ją schrupać 🙂

A-ku-ku

W a-ku-ku bawimy się zazwyczaj z użyciem pieluszki tetrowej. Starszej córci zabawa też się spodobała i czasem to ona bierze pieluszkę, zakrywa mu na chwilę oczka, aby za chwilę ją zdjąć i powiedzieć „a-ku-ku” 😉 No i maluchy się dogadują 🙂 tylko trzeba co chwilę doglądać, czy przypadkiem od tulenia się przez siostrzyczkę, Robercik nie ma zgniecionego nosa. Generalnie, jak słychać jego płacz podczas ich zabawy, to wiadomo, o co chodzi 🙂

Papugowanie

Nie ma to jak mamusia, tatuś lub siostrzyczka, którzy powtórzą odgłosy wydawane przez najmłodszego 🙂 A-guuu, ge-ge, grrrrr… nie ma co, sama zaczynam się wtedy czuć jak dziecko 🙂

Wygłupy

Wygłupy zazwyczaj odbywają się na macie edukacyjnej, która jest jednym z ulubionych miejsc zabaw Roberta… Emilki właściwie też 🙂 A to można pogilgotać maluszka, a to wycałować, a to porobić głupie minki. A to nieświadomy bólu brzdąc pociągnie Emilkę za włosy (na razie jeszcze się z tego śmieje 🙂 ), a to chwyci ją za policzek.

Czasem można po prostu odpocząć, bo zabawki przyczepione do pałąka nad matą potrafią Roberta mocno zaciekawić. Sam siebie również ciekawi, bo zawsze może sprawdzić, jak wygląda świat wokół niego z perspektywy raz prawego, raz lewego boczku. Wkurza się tylko trochę, kiedy nie wychodzi mu do końca obrót z plecków na brzuszek.

Właściwie to nie ma co wymyślać więcej zabaw, bo często wystarczy jak Emilka pokazuje mu swoje zabawki, w szczególności te mocno świecące i kolorowe. W jednym z kolejnych wpisów opiszę zabawy z nią – są nieco bardziej wymagające i energochłonne 🙂 ale to w końcu duża dziewczynka.

komentarze 4

 1. selenan -  10 września 2015 - 23:05

  Moja córka zawsze reaguje uśmiechem, jak się mówi „a psik „. Dla mnie to nic wesołego, ale u niej pojawia się „zaciesz „.

 2. Iwona -  11 września 2015 - 18:06

  Zabaw jest naprawdę mnóstwo. Warto się bawić w ten sposób, bo wtedy maluch się po pierwsze nie nudzi, a po drugie rozwija. Wymówki rodziców typu „nie mam czasu” są nie do przyjęcia. Mam małe pytanko. Książeczka, o której piszesz, to jest ta ze zdjęcia???

 3. Agnieszka -  11 września 2015 - 21:38

  A u nas tak samo Zuza bardzo chce się bawić z braciszkiem, oczywiście różnie to wychodzi. Nieraz dużo płaczu a nieraz Zuzia go zgniecie ale szybko zrobi coś śmiesznego i mały zapomina o bólu . Ich ulubioną zabawą do teraz jest właśnie a-ku-ku:)
  Najgorsze jest to że Bartosz ma tyle wyrwane włosów swojej siostrze ze szok:/
  Teraz ciesze się z tego że mamy dwoje brzdąców bo widzę jak fajnie Zuzia się nim zajmuje i pokazuje mu swoje świecidełka, jak ona była sama to naprawdę musieliśmy wymyślać różne zabawy aby jej się nie nudziło.

 4. Pomysły na zabawy dla dzieci w domu -  8 czerwca 2016 - 21:33

  […] pisałam o zabawach z 3-miesięcznym niemowlakiem, który aktualnie ma już… skończone 13 miesięcy 😉 Tym razem chcę jednak o zabawach […]

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są: *

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.