Z dzieckiem na basen

Każde dziecko będąc jeszcze w łonie matki przebywa w wodach płodowych. Woda, to jego środowisko naturalne, więc kiedy się rodzi przeważnie też lubi wodę, a co najważniejsze, świetnie sobie w niej radzi. Dlatego warto pomyśleć o specjalnych zajęciach na basenie przygotowanych z myślą o najmniejszych dzieciach i ich rodzicach.

Przygodę z wodą można rozpocząć w każdym wieku, nawet bardzo wcześnie. Już dwu lub trzymiesięczny maluch może chodzić na zajęcia. Wspólna zabawa z dzieckiem na basenie, to nie tylko ogromna frajda i przyjemność dla maluszka, ale i atrakcja oraz urozmaicenie dla rodzica. Jednak, aby wszystko przebiegło po naszej myśli i aby przygoda z wodą nie była stresująca dla dziecka, należy się do niej odpowiednio przygotować.

Najlepiej zacząć od wizyty u lekarza. Warto sprawdzić, czy dziecko jest zdrowe i czy nie ma jakichś przeciwwskazań do chodzenia z nim na basen. Przygotowania maluszka zaczynamy od codziennych kąpieli w domu. Uczymy kontaktu z wodą, przyzwyczajamy do polewania buzi i główki, leciutko zanurzamy. Pamiętajmy, aby zachować przy tym dobry nastrój i spokój. Czynności te powinny dziecku przynosić radość i miłe doznania, a także dawać poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Następnie wybieramy odpowiednią szkołę pływania, która organizuje zajęcia oswajania z wodą dla maluszków. Niektóre szkoły organizują specjalne lekcje pokazowe, z których warto skorzystać. Najlepiej, jeżeli są to lekcje z doświadczonym instruktorem, który pokaże stosowne ćwiczenia, zabawy. Wówczas takie zajęcia będą bezpieczne, ciekawe oraz różnorodne i mogą przynieść wiele korzyści, zarówno dla dziecka, jak i dla opiekuna.

Zanim udamy się na basen, należy dokładnie wybrać porę dnia. Godzina zajęć, nie powinna zbiegać się z porą drzemki, gdyż zmęczony maluszek może być rozdrażniony i płaczliwy, co znacznie utrudni czynny udział w lekcji. Trzeba także pamiętać, aby ostatni posiłek przed warsztatami dziecko zjadło przynajmniej godzinę wcześniej.

Jakie korzyści wynikają z ćwiczeń na basenie?

  • Maluszki ćwiczą w wodzie wszystkie mięśnie, nie obciążając przy tym stawów
  • Dzięki temu szybciej się rozwijają, szybciej zaczynają raczkować, chodzić
  • Woda wspomaga rehabilitację, szczególnie przy stwierdzonym obniżonym napięciu mięśniowym
  • Woda i ruch sprzyjają odporności, hartują, dzięki czemu dzieci mniej chorują
  • Wspólne zajęcia wzmacniają więzi rodzica z dzieckiem
  • Kontakt z innymi dziećmi rozwija społecznie

Co zabrać ze sobą na basen? Szykując się z maluszkiem na basen dobrze jest sobie zrobić spis potrzebnych rzeczy. Oto co może się nam przydać:

  • Ręcznik z kapturkiem
  • Kocyk lub flanelowa pieluszka, którą można położyć na przewijaku
  • Ciuszki na przebranie
  • Pieluszki dla dziecka
  • Wodoodporną pieluszkę na basen (w niektórych placówkach otrzymuje się pieluszkę do pływania wraz z kluczykiem do szatni)
  • Chusteczki nawilżone
  • Kosmetyki i środki do pielęgnacji niemowląt
  • Czapeczkę dla dziecka

Nie należy też zapomnieć o dobrym humorze i pozytywnym nastawieniu. Taką aktywność z maluszkiem albo starszym dzieckiem szczerze polecam!

komentarze 2

 1. Agnieszka -  15 września 2015 - 20:24

  Super artykuł, chyba takiego planu potrzebowałam. Chciałam wybrać się z maluchem na basen lecz zawsze obawy od czego zacząć jak się przygotować a tu wszystko super opisane. Spróbuje małego tak przygotować i pójść z nim na basen w następnym tygodniu chociaż na chwilkę, mam nadzieję że wszystko dobrze przebiegnie.

 2. Iwona -  16 września 2015 - 20:10

  Generalnie im młodsze dziecko, tym lepiej czuje się we wodzie. W niektórych miastach na basenach prowadzone są specjalne zajęcia. Dzieci naprawdę kochają wodę. Idąc pierwszy raz z dzieckiem na basen oczywiście nie wzięłam wszystkich potrzebnych rzeczy, ale jakoś daliśmy radę. Świetny artykuł. Bardzo pomocny.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są: *

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.