Rodzaje alergii skórnych u dzieci

Alergie skórne to reakcje uczuleniowe organizmu, które powstają po kontakcie z alergenami. Do czynników wywołujących alergie zalicza się substancje roślinne, żywność, związki chemiczne oraz metale. Najczęstszymi chorobami skóry o podłożu alergicznym są pokrzywka i atopowe zapalenie skóry, które bardzo często pojawiają się u dzieci, nawet już w okresie niemowlęcym. Alergie skórne u dzieci to schorzenia bardzo uciążliwe, które należy odpowiednio leczyć, a skłonność do alergii pozostaje na długie lata.

Najczęściej występujące rodzaje alergii skórnych u dzieci

Pierwszym rozpoznawalnym objawem alergii jest swędząca wysypka, która w żargonie medycznym nazywana jest wypryskiem alergicznym. Wysypka o podłożu alergicznym to czerwone, wypełnione ropą grudki, którym często towarzyszy swędzenie, pieczenie i świąd. Krostek wywołanych przez alergię nie można rozdrapywać, aby nie dopuścić do pojawienia się nadkażenia bakteryjnego i infekcji. Dzisiaj na alergie uskarża się coraz więcej osób. Jest to schorzenie, na które coraz częściej zapadają także dzieci. Jednymi z najczęstszych tego typu chorób wieku dziecięcego są pokrzywka i atopowe zapalenie skóry.

Pokrzywka u dzieci

Pokrzywka to najczęstszy rodzaj alergii skórnej występującej u dzieci. Jej objawy nie są jednorodne, ale ich wspólnym mianownikiem są swędzące bąble pokrzywkowe. Wypryski pokrzywkowe wyglądają jak różowo-biały obrzęk i mogą samoistnie zniknąć w ciągu dobry, nawet bez leczenia farmakologicznego. Wyjątkiem jest odmiana pokrzywki zwana naczyniową. Pokrzywka naczyniowa charakteryzuje się tym, że wykwity mogą utrzymywać się nawet do kilku dni i towarzyszy im obrzęk błon śluzówkowych i dróg oddechowych, co potrafi być dla dzieci bardzo uciążliwe.

Przyczyny powstawania pokrzywki u dzieci są tak liczne, jak liczne są potencjalne alergeny. Jednak na ogół dermatolodzy podkreślają, że pokrzywka może zostać wywołana przez:

  • pokarmy,
  • konserwanty, barwniki i inne środki chemiczne dodawane do produktów spożywczych,
  • pyłki,
  • wysokie i niskie temperatury,
  • wzrost ciepłoty ciała połączony z nadmiernym poceniem się,
  • promieniowanie ultrafioletowe,
  • kontakt z innymi alergenami.

W leczeniu pokrzywki alergicznej stosuje się dietę eliminującą, która polega na spożywaniu jedynie nieprzetworzonych produktów spożywczych. Ponadto, jeśli choroba ma ostry przebieg i jest przewlekła stosuje się środki farmaceutyczne. W leczeniu pokrzywki bardzo ważna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry oparta na stosowaniu kosmetyków hipoalergicznych.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Drugą, najczęściej wymienianą przez dermatologów chorobą skóry wieku dziecięcego o podłożu alergicznym jest atopowe zapalenie skóry (AZS), zwane potocznie skazą białkową, egzemą lub wypryskiem atopowym. Zmiany alergiczne tego typu występują głównie na skórze twarzy, ale mogą także rozsiać się po całym ciele i występować nawet na głowie.

Atopowe zapalenie skóry objawia się zaczerwienioną, podrażnioną i łuszczącą się skórą. Innym oznakami tej choroby mogą być: rumień, wypryski wokół brodawek sutkowych, biały łupież, częste zapalenie spojówek, wypryski na stopach i dłoniach, a także nietolerancja wełny.

Za główną przyczynę powstawania AZS podaje się alergeny białkowe. Jego leczenie uwarunkowane jest od przebiegu choroby i opiera się, podobnie jak leczenie pokrzywki, na stosowaniu diety eliminującej oraz odpowiednich farmaceutyków. Ponadto w kuracji egzemy należy pamiętać o codziennej pielęgnacji skóry – jej nawilżaniu i natłuszczaniu.

Pielęgnacja dziecięcej skóry ze zmianami alergicznymi

Skóra dziecka jest cieńsza i bardziej delikatna niż skóra człowieka dorosłego. A skóra maluszka ze zmianami alergicznymi jest jeszcze mocniej wrażliwa i podatna na podrażnienia. Dlatego też poza leczeniem farmakologicznym istotna jest troska o odpowiednią pielęgnację chorej skóry. Najważniejszą kwestią w tym aspekcie jest dobranie odpowiednich kosmetyków o właściwościach hipoalergicznych. Kosmetyki do skóry wrażliwej pozbawione są drażniących substancji i silnych kompozycji zapachowych, które mogą wywołać lub spotęgować objawy alergii.

Ponadto skóra alergiczna ma naruszoną barierę hydrolipidową, w związku z czym szybko ulega przesuszeniu. Suchą cerę należy kilka razy dziennie smarować kremami nawilżającymi i natłuszczać oliwkami lub emolienami. Takie oferuje Linia Dziecięca marki Mixa. Dzięki nim skóra nie będzie tak bardzo się łuszczyć, a uciążliwe swędzenie zostanie nieco załagodzone.pka

Jeśli zauważysz, że skóra Twojego dziecka jest zaczerwieniona, swędząca i pojawiają się na niej wykwity, wówczas jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, który precyzyjnie określi rodzaj alergii skórnej oraz wykluczy inne schorzenia. Szybkie podjęcie leczenia pokrzywki, atopowego zapalenia skóry czy każdej innej choroby o podłożu alergicznym może spowodować, że bolesne objawy nie będą uciążliwe przez długi czas. Dodatkowa pielęgnacja za pomocą kosmetyków do skóry wrażliwej pomoże ukoić zbolałą skórę. Warto pamiętać, że nawet po wyleczeniu danej choroby nadal powinno się profilaktycznie używać kosmetyków hipoalergicznych, które zabezpieczą przed nawrotem schorzenia.

Więcej informacji na temat kosmetyków do skóry wrażliwej znajdziesz pod adresem: http://www.mixa.com.pl/.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są: *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.