Wpływ zabawek edukacyjnych na kształtowanie i wychowanie małego dziecka

Dzieci uczą się od pierwszych chwil życia poprzez obserwację, naśladowanie dorosłych, zabawę. Odpowiednia zabawa może pobudzać rozwój zarówno intelektualny, jak i fizyczny. Dlatego tak ważny jest wybór właściwych gier i zabawek, którymi bawią się nasze dzieci, a także nasz udział i towarzyszenie podczas wspólnych zabaw.

Gry i zabawy edukacyjne, a zwłaszcza te logiczne, kształtują przede wszystkim wyobraźnię, osobowość, rozwijają prawidłowe myślenie logiczne, pamięć i koncentrację, zachęcają do eksperymentowania i testowania, a także wyrabiają zdolności językowe i komunikacyjne. Wspólna zabawa z dzieckiem pobudza motywację, naturalną ciekawość poznawczą, uczy współpracy lub współzawodnictwa oraz radzenia sobie z przeciwnościami i porażkami, ale przede wszystkim dostarcza mnóstwo przyjemności, radości i uśmiechu.

Najmłodsze dzieci do gier i zabaw wykorzystują głównie zmysły: wzrok, słuch, zapach, smak. Dlatego powinnyśmy zwrócić uwagę na to, by zabawki dla nich były kolorowe, dźwiękowe: piszczące, szeleszczące, grzechoczące, a także zrobione z bezpiecznych dla zdrowia surowców i materiałów. To nie muszą być drogie zabawki kupowane w markowych sklepach, mogą być przecież zrobione własnoręcznie. Nasz najmłodszy synek Grześ zachwycał się maskotką wykonaną przez starszego brata, zrobioną ze starego ręcznika frotte (czyli była kolorowa, miała ciekawą strukturę – była szorstka, oczka miała z guzików, a włosy z miękkiej włóczki). Ciekawą propozycją jest także dodanie w niektórych miejscach szeleszczących elementów, np. celofanu, by dodatkowo wzmocnić zabawkę o elementy dźwiękowe.

Dobrym pomysłem zabawek edukacyjnych dla niemowląt są wszelkie przedmioty, które rozwijają myślenie przestrzenne, rozpoznawanie kolorów i kształtów. Są to na przykład wieże z elementów o różnej wielkości, zabawki, które polegają na dopasowaniu kształtów i kolorów oraz gry, w których wkłada się mniejsze przedmioty do większego. Jeśli zabawka zawiera różnego rodzaju urozmaicenia, np. guziki, przyciski, otwory, automatycznie wzbudza zainteresowanie dziecka, co powoduje, że malec zaczyna dany przedmiot badać, sprawdzać, włączając dźwięki lub światła. Dzięki temu zaspokaja swoją ciekawość i uczy się konsekwencji i następstw swoich działań, a także zapamiętuje i kojarzy.

Świetnym sposobem na rozwój malucha są zabawy heurystyczne. Dzieci wykorzystują w nich wiedzę, którą już posiadają, stawiają hipotezy i przeprowadzają eksperymenty. Jedyne, o co musimy zadbać my, jako rodzice, to stworzenie odpowiednich warunków, w których malec będzie mógł w bezpieczny sposób odkrywać otaczającą go rzeczywistość. Przykładem takiej zabawy może być pojemnik skarbów, w którym wkłada się różne przedmioty codziennego użytku (oczywiście bezpieczne dla niemowlęcia), a zadaniem dziecka jest samodzielne zapoznawanie się z przedmiotem i określanie, jakie możliwości on daje. Zapewniam, że taka zabawka na długo zajmie naszą pociechę i dostarczy mnóstwo radości i ciekawych doznań.

Tego typu zabawki dostarczają nie tylko sporą dawkę radości i przyjemności, ale wnoszą również przydatne w przyszłym życiu umiejętności i wiedzę. Warto zadbać, aby każda zabawa naszego dziecka połączona była z poznawaniem świata, rozwijała jego procesy myślowe i zdolności psychomotoryczne, a przy tym odwoływała się do wcześniej poznanych treści, by nauczanie stało się bardziej efektywne i skuteczne. Odpowiedni wybór zabawek (i to nie koniecznie tych drogich!), to z pewnością dobra inwestycja na przyszłość. Warto o tym pamiętać.

komentarze 3

 1. Iwona -  22 sierpnia 2015 - 10:49

  Wielu rodziców podczas zakupu zabawek nie patrzy na to czy mają walor edukacyjny czy nie. Często kierujemy się ceną. Jest to niestety ogromny błąd. Po pierwsze nie wolno kupować wszystkiego, co nasze dziecko sobie zażyczy. Każdy zakup powinien był przemyślany. Nauka przez zabawę jest bardzo istotnym elementem rozwoju dziecka. Zdobyta wiedza i umiejętności przydadzą się np. w szkole. Im szybciej sobie to uświadomimy tym lepiej. Na każdym etapie rozwoju dziecka zabawki powinny być inne – dopasowane do wielu naszego malucha.

 2. Aneczka -  23 sierpnia 2015 - 22:14

  Trzeba zdać sobie sprawę jak wielki wpływ maja zabawki na rozwój dziecka. Wydawać by się mogło, że to taka błahostka, a tak bardzo potrafi rozwinąć kreatywność jeśli jest przemyślana. Mam wrażenie, ze czasami zabawki najlepsze to te najprostsze. Np. klocki- małe elementy, które ułożone przez parolatka dają nam obraz, jak bardzo nasza pociecha jest kreatywna- i tu nie raz rodzice potrafią się zdziwić 😀

 3. Milena -  28 września 2015 - 08:42

  Moje starsze dziecko uwielbia malować. W księgarni kupujemy specjalne kolorowanki dla maluszków. Mają duże powierzchnie i same obrysy, bez szczegółów. Oczywiście mój mały Picasso „maluje” szybkimi ruchami nie do końca zważając na kontury 🙂 Druga, młodsza pociecha lubi różnego rodzaju materiały i faktury. Wczoraj przez pół dnia zachwycała się wełnainym szalem. Podobał jej się splot wełny i frędzle 🙂
  Nie kupujemy drogich zabawek. Stawiamy na kreatywność.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są: *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.