Podróże z dzieckiem, czyli jak nie zwariować na wakacjach

Wakacje w pełni, więc sezon na rodzinne wyjazdy trwa. Wiele osób stoi przed dylematem jak zaplanować podróż z dzieckiem? O czym pamiętać przed wyjazdem? Gdzie jechać z dzieckiem? Co spakować? Od czego zacząć przygotowania do wyjazdu?

Przygotowania do podróży warto zacząć dużo wcześniej od wyboru i rezerwacji miejsca wypoczynku. Dobrze też wcześniej zrobić listę rzeczy do kupienia i spakowania. Lista ta w miarę upływu czasu z pewnością będzie się powiększała o dodatkowe elementy. Poniżej kilka porad, na co zwrócić szczególną uwagę przy planowaniu i spędzaniu urlopu z dzieckiem.

Miejsce podróży/wypoczynku

Poszukując idealnego miejsca na spędzenie rodzinnego urlopu warto poszukać hoteli/apartamentów/agroturystyk przyjaznych rodzinie i dostosowanych do potrzeb dziecka. Warto zwrócić uwagę, czy na terenie danego obiektu jest plac zabaw, płytki basen bądź brodzik dla dzieci, itp., aby dzieci miały zapewnione atrakcje. Wiele hoteli oferuje mnóstwo animacji dla dzieci, jak również zapewniają opiekę nad dziećmi, gdy rodzice biorą udział w zorganizowanych przez hotel aktywnościach.

Wyżywienie
Jeśli chodzi o wyżywienie, to obecnie większość hoteli ma w standardzie jedzenie lubiane przez małych gości. Sporo hoteli czy ośrodków wypoczynkowych jest nastawionych na małych gości i dostosowują zarówno warunki, jak i ofertę dla dzieci. Warto jednak na wszelki wypadek spakować ulubione produkty dziecka, by na miejscu nie było przykrej niespodzianki.

Podróż
Samo podróżowanie z dziećmi jest na pewno trudniejsze. Ale to wcale nie oznacza, że jest gorsze, czy niemożliwe. Po prostu musi być bardziej przemyślane i sprawnie zorganizowane.

Samochód
Konieczność spędzenia kilku czy kilkunastu godzin w samochodzie skutkuje potrzebą zajęcia dziecka przez dłuższy czas. Dobrze sprawdzają się książeczki dla dzieci (czytane przez rodzica w przypadku, gdy dziecko nie umie samodzielnie czytać bądź ma chorobę lokomocyjną). Na pewno na dłuższą chwilę uwagę dziecka może przyciągnąć tablet, czy telefon (bajki, gry edukacyjne). Ciekawym rozwiązaniem są organizery dostosowane do potrzeb dzieci, w których nie tylko można zamontować tablet, ale także przechowywać jedzenie i picie. Starszakom z kolei przyda się specjalny stolik podróżnika. O problemach z podróżowaniem z małym dzieckiem pisała już Mama Mai i Franka.

Warto też spróbować wspólnych zabaw (np. zabawy słowne, śpiewanie, zagadki logiczne, liczenie np. wymijanych przez nas samochodów czy mijanych miejscowości). Oczywiście nie można zapomnieć o ulubionej zabawce dziecka, bez niej podróż może być bardziej uciążliwa. Musimy się też nastawić na częste przerwy (jedzenie, potrzeby fizjologiczne, odpoczynek), co warto przewidzieć planując czas podróży.

W przypadku, gdy dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną, należy odpowiednio wcześnie podać mu leki i zadbać, by przed podróżą zjadło jedynie lekki posiłek.

Samolot
Warto wziąć zabawki, książeczki lub gry, żeby czymś zająć dziecko. O ile moment po wystartowaniu samolotu jest ciekawy (atrakcyjne widoki za oknem), o tyle na wyższej wysokości, gdy nastąpi monotonia dziecko może się już zacząć nudzić. Również w przypadku samolotu warto wziąć ze sobą odpowiednie leki na wypadek, gdyby dziecko cierpiało na chorobę lokomocyjną. Należy też pamiętać, że istnieją ograniczenia co do pojemności opakowań w bagażu podręcznym – przed podróżą warto to sprawdzić na stronie danego przewoźnika.

Pociąg
Podróż z dzieckiem pociągiem jest z pewnością wygodniejsza niż np. autobusem. W pociągu dziecko ma o tyle dużo komfortu, że w razie potrzeby dziecko może wstać i się poruszać. Warto zarezerwować konkretne miejsce, np. przy oknie, żeby spokojnie i wygodnie spędzić podróż.

Rower
Podróżowanie z dzieckiem na rowerze również jest możliwe! Idealnie w tym celu sprawdzają się przyczepki rowerowe, w których dziecko wygodnie może spędzić nawet wiele godzin, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych (deszcz, wiatr, słońce). Należy wówczas dobrze przemyśleć trasę przejazdu – z dala od ruchu samochodowego czy trudnego terenu.

Plaża
Wybierając się na plażę weźmy ze sobą parasol lub namiot plażowy, by osłonić dzieci od słońca. Krem z filtrem (min. 30+, optymalnie 50+), nakrycia głowy, okulary przeciwsłoneczne, picie i zabawki plażowe to niezbędnik plażowania z dziećmi. Jeśli urlop spędzamy na plaży kamienistej i z urozmaiconą fauną i florą warto wziąć ze sobą również buty wodne.

Najtrudniejszy będzie z pewnością pierwszy wyjazd. A jakie doświadczenia w podróżach z dzieckiem mają młodzi rodzice? Poniżej znajduje się krótki wywiad z Anna Dydzik – autorką bloga nieperfekcyjnamama.pl:

Która podróż z dzieckiem była dla Pani najtrudniejsza? Jakie były
największe problemy?

Najtrudniejsza chyba zawsze jest pierwsza podróż. Miesiąc temu całą rodziną byliśmy w Grecji. Troje dzieci, sześciolatka i dwie dwulatki. Pierwszy lot samolotem, pierwsze dłuższe nocowanie poza domem. Samo przygotowanie się do podróży było wyzwaniem. Tak naprawdę nie wiedzieliśmy czego możemy się spodziewać. Największy lęk pojawił się w samolocie. Myślę, że największym problemem jest właśnie brak doświadczenia. Jak się tego pozbyć? Po prostu zacząć.
Nasze wakacje przedłużyły się o dwie doby, gdyż ze względu na awarię samolotu odwołany został nasz lot. Nie byliśmy przygotowani na to ani teoretycznie, ani praktycznie. Ważne, by spokojnie przyjąć, że różne rzeczy mogą się zdarzyć.

Jakich rad udzieliłaby Pani młodym rodzicom, którzy wyjeżdżają z
dzieckiem po raz pierwszy?

Egzamin z przygotowania do podróży zdałam celująco. Już dwa tygodnie przed wylotem zrobiłam listę rzeczy do spakowania i co jakiś czas kiedy przypominała mi się kolejna niezbędna rzecz dopisywałam ją. Kiedy nadeszła pora pakowania walizki skreślałam kolejną pozycję na kartce. Tym sposobem nie zapomnieliśmy niczego.
Jeśli wakacje są zaplanowane za granicą niezbędna jest niemal cała apteczka, od kataru po biegunkę. I to również warto zaznaczyć na swojej liście.
Poza tym proponuję się wyluzować, nastawić na fajną przygodę i przywieźć z wakacji mnóstwo fajnych wspomnień.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są: *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.