Pierwszy rowerek dla dziecka – jaki wybrać?

Jazda na rowerze to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Maluch może rozwijać się ruchowo, doskonalić koordynację ruchową i zmysł równowagi. Uczy się samodzielności i oswaja się z prędkością. Nie ma wątpliwości, że to doskonałe połączenie zabawy i aktywności fizycznej. Wątpliwości budzi jedynie kwestia wyboru pierwszego rowerka; trójkołowy, biegowy czy tradycyjny, z dołączanymi kółkami bocznymi- warto poznać wady i zalety każdej z opcji.

Rowerek biegowy
Zakup pierwszego rowerka dla dziecka warto rozważyć po ukończeniu przez dziecko 2- 3 roku życia. W zależności od wzrostu malucha i jego samodzielności ruchowej, można zdecydować się na rowerek biegowy lub trójkołowy.

Rowerek biegowy, zwany inaczej balansowym, to rowerek bez pedałów, napędzany siłą nóżek dziecka. Jazda na nim to doskonały wstęp do nauki jazdy na klasycznym rowerze. Dziecko skupia całą uwagę na utrzymaniu właściwego toru jazdy oraz zachowaniu równowagi, nie rozpraszają go inne okoliczności, np. konieczność kręcenia pedałkami. To także łatwość asekuracji przed upadkiem- wystarczy, że dziecko stabilniej podeprze się nóżkami. Nie bez znaczenia jest także możliwość jazdy po nierównych powierzchniach czy pod górkę- na rowerku trójkołowym maluch nie podołałby takiemu wyzwaniu. Z takiego rozwiązania mogą korzystać maluchy, które przekroczyły 80 cm wzrostu i wyższe.

Na rynku są dostępne rowerki biegowe i hulajnogi 2 w 1, dzięki czemu można jednym kliknięciem odczepić główną część, a następnie zamontować ja na odwrót zmieniając tym samym funkcję. Poniżej znajduje się przykład rowerka HIGHWAYBABY wraz z instrukcją zmiany jego funkcji (kliknij w obrazek, aby przejść do sklepu):

HIGHWAYBABY 2W1 HULAJNOGA I ROWEREK BIEGOWY 1+ BLUE
Rowerek trójkołowy
A rowerek trójkołowy? Kiedy warto się na niego zdecydować? Takie rozwiązanie jest idealne dla dzieci, które poradzą sobie z nauką pedałowania. Można ją ułatwić, inwestując w rowerek sterowany, z opcją popychania rowerka od tyłu przy pomocy rączki, z możliwością demontażu. Bardzo ważną opcją jest także możliwość blokady kierownicy podczas nadawania kierunku jazdy rączką. Gdy maluch nauczy się sprawnie pedałować, można odpiąć rączkę i pozwolić dziecku na samodzielną jazdę. Jej kierunek dziecko może kontrolować ustawieniem kierownicy.

Rowerki dwukołowe, z doczepianymi kółkami bocznymi, to wstęp do nauki jazdy na prawdziwym rowerze. Stopniowe podnoszenie kółek bocznych umożliwia opanowanie przez dziecko utrzymania równowagi. Także sterowanie kierownicą i szybkością jazdy zależy wyłącznie od dziecka. Rowerki przeznaczone dla najmłodszych posiadają certyfikaty potwierdzające ich bezpieczeństwo oraz trwałość wykonania.

Rower dwukołowy
Starsze dzieci, w wieku szkolnym, z powodzeniem mogą korzystać w rowerów dwukołowych. Rowery te powinny być trwałe, stabilne i bezpieczne w użytkowaniu. W zależności od wzrostu dziecka, dostępne są liczne warianty rozmiarowe:
– dla dziecka w wieku 3- 5 lat (90- 105 cm wzrostu), odpowiednie są rowery 14- calowe
– dzieci w wieku 5- 6 lat (105- 120 cm wzrostu) powinny korzystać w rowerów 16- calowych
– dla dzieci w wieku 6- 8 lat (120 135 cm) przeznaczone są rowery 20- calowe
– dzieci w wieku 8- 12 lat (135- 155 cm wzrostu) poradzą sobie na rowerach 24- calowych.
Oczywiście wytyczne te są orientacyjne, należy dopasować rower indywidualnie, dziecko siedząc na siodełku powinno swobodnie sięgać podłoża obiema nogami. Wystarczy jeszcze zaopatrzyć dziecko w kask i ochraniacze na łokcie i kolana i wspólnie cieszyć się zdobywaniem przez dziecko nowych umiejętności.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są: *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.