Co warto wiedzieć o pierwszych ubrankach dla dziecka?

Fot. merinodzieciaki.pl

Szykowanie wyprawki dla dziecka należy do najbardziej oczekiwanych momentów w ciąży. Przygotowywania warto zacząć od 28. tygodnia ciąży. Położne podkreślają, że pakowanie torby do szpitala, przygotowanie pokoiku i niezbędnych akcesoriów dla dziecka lepiej zacząć wcześniej, gdy brzuch nie jest jeszcze bardzo duży i przyszłej mamie nie jest zbyt ciężko chodzić po sklepach. Poza tym data porodu jest jedynie datą orientacyjną, więc może się zdarzyć, że dziecko przyjdzie na świat tydzień lub dwa przed wskazanym terminem.

Doświadczone mamy podpowiadają, by nie przesadzać z ilością kupowanych ubranek. Wprawdzie trudno powstrzymać się widząc prześliczne małe bodziaki, śpioszki czy sukienki, ale noworodek szybko rośnie, więc bardzo często niektórych ubranek nawet nie zdąży założyć. Trzeba też pamiętać, że oprócz mamy i taty, odzieżowe upominki licznie kupuje rodzina i znajomi.

Wyprawka dla dziecka – ile i jakie ubranka?

Na ostatnim usg przed porodem lekarz określa wagę i wzrost dziecka. Warto pamiętać, że są to dane orientacyjne. Maluch w ostatnich tygodniach ciąży ma już w brzuchu bardzo mało miejsca i podkurcza nóżki, więc trudno jest go zmierzyć. Najlepiej więc kupić ubranka w różnych rozmiarach. Na początek wystarczy rozmiar 56 i 62. Z najmniejszych ubranek dzieci wyrastają już po miesiącu czy dwóch, więc naprawdę najlepiej kupić tylko to, co niezbędne.

Materiał

Dla małego dziecka najważniejsze jest bezpieczeństwo i wygoda. Kupując ubranka dla malucha koniecznie należy sprawdzić, z czego są wykonane. Najczęściej polecana, zwykła bawełna wcale nie jest najlepszym wyborem. Może zawierać pozostałości pestycydów i nawozów, które są wykorzystywane do konwencjonalnej uprawy tej rośliny. Mikroślady tych substancji pozostają na włóknach, co może drażnić skórę noworodka.

Przez pierwszych kilkanaście tygodni skóra dziecka nawet urodzonego o czasie jest bardzo delikatna, nieodporna na czynniki zewnętrzne i zmiany temperatury. W tym czasie szczególnie trzeba uważać na to, co zakładamy dziecku, bo wszystkie podrażnienia skóry, uczulenia i alergie są dla noworodka niezwykle dotkliwe i wywołują jego dyskomfort. Płacz, rozdrażnienie, niepokój, kłopoty ze snem często są wiązane z nieodpowiednim ubraniem. Warto też zwrócić uwagę, aby ubranko było luźne, łatwo się zakładało (szerokie rękawki, podkroje), nie miało niklowanych zatrzasków, bo te też często uczulają. Specjaliści od pielęgnacji niemowląt polecają ubranka dla dzieci z bawełny organicznej. Jest ona przewiewna, delikatna, pozwala skórze oddychać. Nie zawiera konserwantów, ani toksycznych barwników. Delikatne kolory nie dostarczają dziecku nadmiaru bodźców.

Pranie – ważny szczegół

Wszystkie ubranka dla dziecka powinny być wyprane w proszku lub płynie do prania przeznaczonym do prania odzieży dla niemowląt. Większość ubranek dziś nie nadaje się do gotowania, dlatego najbardziej odpowiednia jest temperatura 40 stopni Celsjusza. Po wyschnięciu, odzież należy jeszcze wyprasować gorącym żelazkiem. Tak przygotowane ubranka z bawełny organicznej dla dziecka najlepiej schować do plastikowego pudła z wieczkiem, by się nie kurzyły.

Wybór odpowiednich ubranek dla noworodka to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia i komfortu dziecka w pierwszych tygodniach życia. Dlatego warto wybierać tylko ubranka, co do których mamy pewność, że są w pełni bezpieczne i polecane przez położne i lekarzy.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są: *

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.