Pierwsze objawy ciąży

Fot. Vadym Zaitsev

Każda kobieta jest inna. Z tego też względu pierwsze objawy ciąży mogą być u każdej kobiety różne. W zasadzie przez pierwsze dni po zapłodnieniu brak jest jakichkolwiek objawów ciąży. Sporadycznie zdarza się, że niektóre kobiety już po zapłodnieniu czują symptomy ciąży, zawdzięczając to tzw. kobiecej intuicji, którą trudno wytłumaczyć z medycznego punktu widzenia. Dzieje się to głównie w drugiej i kolejnej ciąży, kiedy kobiety znają już swój organizm i wiedzą, jak się zachowuje tuż po zapłodnieniu. Jednak subiektywne odczucia nie zawsze są gwarancją ciąży – warto poczekać na typowe objawy ciąży, które są bardziej wiarygodne.

Brak miesiączki

Dla większości kobiet to właśnie brak miesiączki w spodziewanym terminie jest pierwszym sygnałem i objawem ciąży. Kiedy nie występuje krwawienie lub gdy kobieta zaobserwuje bardzo skąpe krwawienie lub plamienie, warto wykonać test ciążowy.
Co istotne, wykonanie testu ciążowego ma sens najwcześniej w pierwszym dniu przewidywanej miesiączki, mimo zapewnień producentów, że można go wykonać „po 7 dniach”. Owe 7 dni dotyczą czasu, który upłynął od zagnieżdżenia zapłodnionego jajeczka w macicy, czyli ok. 4-5 tygodnia ciąży. Dopiero wówczas zmiany hormonalne w organizmie kobiety (odpowiednio wysoki poziom HCG – gonadotropiny kosmówkowej) pozwolą na jednoznaczne wykrycie ciąży.

Nudności i wymioty

To bardzo często spotykany objaw. Najczęściej nudności i wymioty występują w godzinach porannych (mogą się rozpocząć tuż po wstaniu z łóżka) lub wieczornych i mogą trwać nawet kilka godzin. Zwykle ustępują po kilku, kilkunastu tygodniach. W nielicznych przypadkach mogą trwać zarówno przez cały dzień, jak i przez cały okres ciąży. Wynikają z wysokiego stężenia gonadotropiny kosmówkowej.
Niektórym kobietom mogą pomóc herbatki z rumianku czy melisy, a także świeży imbir. Wskazane jest zjedzenie lekkiego śniadania (np. sucharki), zanim jeszcze się z wstanie z łóżka.

Wrażliwe i bolące piersi

W początkowych dniach piersi i sutki mogą stać się wrażliwe i bolące, nawet przy delikatnym dotknięciu. Piersi mogą być również powiększone. Te wszystkie zmiany wiążą się ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie kobiety ciężarnej. Bardzo łatwo je pomylić z bólem piersi występującym podczas okresu napięcia przedmiesiączkowego.

Senność, zmęczenie i ból głowy

Kobiety mogą odczuwać senność i zmęczenie przez cały dzień, często na tyle mocne, że np. odczuwają nieodpartą potrzebę snu w trakcie dnia. Może się również pojawić kilkudniowy ból głowy, dlatego istotna jest szczególna ostrożność w spożywaniu leków, jeśli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży.

Wrażliwość na zapachy

Kobiety w początkowej fazy ciąży mogą być bardzo wrażliwe na zapachy, np. ulubiona kawa, potrawa czy perfumy nagle stają się przyczyną mdłości.

Parcie na pęcherz

Kobiety w ciąży mogą odczuwać częstszą potrzebę korzystania z toalety, nawet co 20 minut, jednak objaw ten pojawia się nie wcześniej, niż po upływie 6 tygodnia po zapłodnieniu. Spowodowane jest to wzrostem poziomu hormonów (progesteronu i estrogenu) i naciskiem na pęcherz powiększonej macicy, znajdującej się wówczas nisko w miednicy.

Bardzo wczesne objawy mogą być subiektywne. Szczególnie często bywa tak, iż kobiety, które bardzo chcą zajść w ciążę na siłę doszukują się u siebie objawów. Ważne jest, by zachować umiar – z jednej strony nie lekceważyć symptomów, a z drugiej nie przesadzać – nie biec po test ciążowy po zaobserwowaniu jakiegokolwiek symptomu przed terminem spodziewanej miesiączki.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są: *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.