Pierwsza wizyta u dentysty

Pierwsza wizyta u dentysty to często obraz bólu, płaczu i cierpienia. By tak nie było warto przygotować dziecko na to, czego będzie doświadczać. Warto wybrać się z dzieckiem na pierwsze wizyty kontrolne, podczas których lekarz pozna dziecko, dziecko pozna lekarza, jak również to, co będzie robić, czyli przyglądać się zębom, które być może w przyszłości będą potrzebowały pomocy. Lekarz też wyjaśni w jaki sposób rodzice powinni prawidłowo dbać o jamę ustną oraz podpowie, co robić, by dziecko polubiło samodzielną higienę jamy ustnej, gdy będzie w odpowiednim wieku.

Kiedy czas najwyższy na pierwszą wizytę u dentysty?

Pierwszą wizytę u stomatologa zaplanuj na czas, gdy Twój syn lub Twoja córka skończy 6 miesiąc. Lekarz dokładnie obejrzy jamę ustną, sprawdzi, czy prawidłowo przebiega proces ząbkowania, jak również, sprawdzi, czy nie ma oznak próchnicy. Najmniejsze dzieci warto zabierać na kontrolę dentystyczną o 3 miesiące, by mieć pewność, że wszystko w porządku z zębami, dziąsłami i przestrzenią jamy ustnej.

Przygotuj siebie i dziecko na pierwszą wizytę u dentysty

Bardzo ważne jest, by przed pierwszą, jak i kolejnymi wizytami u dentysty nie wzbudzać w dziecku poczucia lęku. Nie wolno dziecko straszyć, mówić o tym, że podczas leczenia zębów tatusia lub mamusię bolało itp. Na pewno też nie wolno stosować szantażu podczas np. spożywania posiłków. Gdy jesz kolację, a Twoje dziecko ledwo zjadło jedną kromkę i odchodzi, nie wolno Ci straszyć je słowami typu: „Jak nie zjesz kanapki, to zepsują Ci się zęby i pójdziemy do dentysty”. Najważniejsze jest to, by dziecku wytłumaczyć gdzie i po co idziecie. Rozmowę oraz styl prezentacji dostosuj do wieku dziecka, ale pamiętaj, by opisać mu gabinet oraz znajdujące się tam przedmioty, które prawdopodobnie będą używane, np.: fotel dentystyczny, lampa oświetlająca pole szczęki.

Kontrola pierwszych zębów

Na kontrolę pierwszych zębów warto wybrać się z dzieckiem możliwie najwcześniej. Lekarz oceni stan „mleczaków”, skontroluje prawidłowość zgryzu, jak również, przeprowadzi kontrolę w kierunku wystąpienia próchnicy. Wizyta u stomatologa na pewno musi się odbyć w momencie, gdy jako rodzić zauważysz niepokojące zmiany w jamie ustnej swojego dziecka (plamki, ubytki lub dziurki w zębach). W związku z tym, że zęby mleczne mają nieco inną strukturę niż stałe, powstająca próchnica może je zniszczyć bardzo szybko, jak również zaatakować pierwsze stałe zęby. Mając na względzie prawidłowość zgryzu, warto pamiętać, że zbyt wcześnie usunięte zęby mleczne mają ogromny wpływ na powstawanie nieprawidłowości w ułożeniu linii zębów, a brak pojedynczego zęba lub co gorsza, wielu zębów może mieć wpływ na rozwój kości szczęki i żuchwy.

Kontrola stałych zębów

Wyuczony we wczesnych latach życia sposób dbania o higienę jamy ustnej, zabiegi pielęgnacyjne, dbania o higienę, prawidłowe odżywianie, wszystko to ma wpływ na zdrowie jamy ustnej, a w tym zębów i dziąseł w późniejszych latach życia dziecka. Warto zwrócić szczególną uwagę na zdrowie i samopoczucie dziecka od najwcześniejszych lat, a nawet dni jego życia. Zęby mleczne tworzą środowisko dla drugich zębów i dlatego należy o nie dbać, by stałe zęby wyrosły zdrowe i mocne.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są: *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.