Nietolerancja laktozy i alergia na białko mleka krowiego

Fot. Tomáš Fuit/123rf.com

Z nietolerancją laktozy i alergią na białko mleka krowiego boryka się coraz więcej osób. Wg badań dotykają one ok. 20-37% ludzi, powoli stają się więc chorobą cywilizacyjną. Problem może jednak dotyczyć jeszcze większej liczby osób, gdyż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż ich dolegliwości pokarmowe są objawem nietolerancji tego typu.

Charakterystyka nietolerancji laktozy

Nietolerancja laktozy (cukru naturalnie występującego w mleku) jest nieprawidłowością procesów trawiennych. Wynika ze zbyt niskiego poziomu lub nawet braku produkcji enzymu zwanego laktazą, niezbędnego w procesie rozkładu laktozy. Problemowi z trawieniem laktozy można zaradzić poprzez stosowanie preparatów zawierających laktazę, bądź spożywanie produktów oznaczonych jako bezlaktozowe, które są bezpiecznymi zamiennikami tych laktozowych.

Objawy nietolerancji laktozy

U niemowląt nietolerancja laktozy najczęściej objawia się biegunką osmotyczną ze zwiększonym ryzykiem występowania odparzeń. U dzieci i osób dorosłych najczęściej pojawiają się dolegliwości układu pokarmowego, m.in.

 • uczucie pełności żołądka,
 • bóle brzucha,
 • ucisk w brzuchu,
 • głośne przelewanie,
 • wzdęcia,
 • gazy.

Objawy nietolerancji można zaobserwować w czasie od 30 minut do nawet 12 godzin po spożyciu produktów mlecznych, czasem ciężko więc połączyć objawy z rodzajem spożytego pokarmu.

Alergia na białko mleka krowiego

Mleko krowie zawiera ok. 20 białek, które mogą być źródłem alergii. Najsilniejsze alergeny znajdują się we frakcji serwatkowej (najmocniej uczulająca jest ß-laktoglobulina) i kazeinowej (najmocniej uczula frakcje α). Kazeina – Bos d8 jest alergenem niewrażliwym na działanie enzymów i kwasu solnego, w wyniku czego występuje również w popularnych przetworach mlecznych, m.in. lodach, serach, śmietanie, maśle.

Alergia na białko mleka krowiego może objawiać się nawet u niemowląt. Zazwyczaj jest pierwszą pojawiającą się alergią u noworodków. Szacuje się, iż problem dotyczy 2-3 % dzieci w wieku niemowlęcym. Na szczęście najczęściej problem ustępuje samoistnie.

Objawy alergii na białko mleka krowiego

Alergia na białko mleka może się objawiać na wiele sposobów. Najczęstszymi objawami są:

 • dolegliwości ze strony układu pokarmowego (mocne bóle brzucha, biegunki, wymioty),
 • skórne (swędzenie skóry, wysypka, rumień),
 • objawy ze strony układu oddechowego (wodnisty nieżyt nosa, kaszel, chrypka, kichanie).

W skrajnych przypadkach mogą się pojawiać objawy atopowego zapalenia skóry, a nawet wstrząs anafilaktyczny.

W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek powyższych objawów należy w porę zareagować, ponieważ zaniedbane nietolerancje i alergie pokarmowe mogą prowadzić do wielu poważnych powikłań, takich jak upośledzenie układu odpornościowego, uszkodzenia układu pokarmowego czy nawet nowotworów.

Warto zaznaczyć, że z objawami nietolerancji należy zwrócić się do lekarza gastroenterologa, natomiast z objawami alergii – do alergologa. Decyzję o wyborze specjalisty powinien podjąć lekarz pierwszego kontaktu. 

Bibliografia:

 • „Nietolerancja laktozy a alergia na białko mleka krowiego” [dietetykwszczecinie.pl; październik 2017 r.]
 • „Dieta bez mleka i glutenu” (książka)

komentarzy: 1

 1. Justyna -  30 listopada 2017 - 12:07

  Mimo wszystko należy pamiętać aby podawać produkty mleczne, a dopiero po zauważeniu objawów alergicznych zaprzestać podawania produktów mlecznych.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są: *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.