Naturalne kosmetyki dla dzieci – czy to mądry wybór ?

Dziecko od momentu urodzenia jest narażone na wiele czynników drażniących, które mogą powodować zapalenie skóry, jej świąd, zaczerwienienie lub zmiany w strukturze tkankowej (wysypka, krostki). Czynnikami drażniącymi niewątpliwie mogą być wszelkiego rodzaju mydła, płyny do kąpieli, olejki, oliwki do masażu, szampony. Będąc szczęśliwym rodzicem, chcesz od samego początku świadomie i właściwie pielęgnować swoje dziecko, często zastanawiasz się, czy kosmetyki, których pragniesz użyć, są dobre dla Twojego dziecka. W artykule postaramy się pomóc rozwikłać tajemnicę naturalnych kosmetyków.

Naturalne mydła

Mydło naturalne powinno się cechować nie tylko naturalnymi składnikami (bez barwników, konserwantów, perfum i innych składników mogących wywołać alergię) zgodnymi z przepisami prawa, ale również, naturalnym sposobem wytwarzania, a gotowy wyrób powinien być poprawnie oznakowany przez czytelne informacje umieszczone na opakowaniu. Produkt zaliczany do naturalnych mydeł nie może wysuszać skóry niemowląt i dzieci, a wręcz powinien ją chronić, pomagając utrzymać optymalne natłuszczenie i nawilżenie.

Szampony

Dziecięce oczy są bardzo wrażliwe i często jakiekolwiek dolegliwości związane z myciem mogą na długi czas sprawić, że dziecko będzie kojarzyć kąpiel z odczuwaniem dyskomfortu. Producenci proponują szampony zawierające łagodne substancje myjące, co w praktyce ma powodować, iż podczas dbania o higienę skóry głowy, szampon nie będzie szczypał w oczy. Co więcej, dobry szampon powinien mieć substancje odżywcze, nawilżające i najlepiej, gdyby nie miał konserwantów i innych szkodliwych substancji, które mogą powodować np. alergię skórną.

Olejki, oliwki do kąpieli lub masażu

W wielu popularnych preparatach do kąpieli i masażu występuje parafina, która z biologicznego punktu widzenia nie zawiera żadnych substancji odżywczych. Podczas użycia oliwki utworzonej na bazie parafiny, powstaje na powierzchni skóry mikrofilm, który z jednej strony tworzy warstwę ochronną, ale również nie pozwala, by woda wydostała się na zewnątrz, co sprawia, iż skóra nie oddycha. A to, z kolei może prowadzić do rozwoju bakterii beztlenowych na skórze, blokowania wydzielania łoju, potu, powstawania potówek.

Bez względu na to, jaki naturalny kosmetyk potrzebujesz dla swojego dziecka, zwróć uwagę na to, czy ów preparat jest rzeczywiście naturalny. Często na opakowaniach widnieją treści typu: „100% naturalny”, „ekologiczny”, „organiczny”, „naturalny”. Niestety, bywa, że mimo iż „od przodu” opakowanie zapewnia o naturalności składników, często bywa tak, że „na tylnej” części opakowania widnieje skład, który nie prezentuje składników naturalnych, lub tych składników jest bardzo mało w stosunku do innych, chemicznych „ulepszaczy”.

By rodzice mieli pewność, że ich pociechy są pielęgnowane naturalnymi kosmetykami, firma www.cosmetosafe.pl przeprowadza wiele testów, których głównym celem jest ocena bezpieczeństwa kosmetyku zgodnie z polskimi i europejskimi normami. Mając na względzie dobro dzieci, warto brać pod uwagę kosmetyki, które są naturalne, jak również sprawdzone przez wyspecjalizowane firmy, których celem jest kontrola oraz wycofywanie z rynku specyfików niespełniających najnowszych norm bezpieczeństwa i jakości produktu kosmetycznego.

Artykuł utworzony we współpracy z firmą: www.cosmetosafe.pl

Autor: Łukasz Pietrasz

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są: *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.