Kiedy dziecko nie może zasnąć…

fot. http://www.agallo.pl/zabawki/lalki_domki_dla_lalek_i_maskotki/lalki_bobasy.html

Jeśli twoje dziecko ma problemy z zasypianiem czy też przesypianiem całej nocy, być może powinnaś pomyśleć, czy nie popełniasz gdzieś błędu. Czasem zdarza się, że zupełnie nie łączymy faktów, a rozwiązanie tej dość trudnej sytuacji bywa całkiem proste. Przeanalizuj dokładnie plan dnia dziecka i sprawdź, czy któryś z poniższych punktów nie dotyczy czasem twojej pociechy.

Przestymulowanie

Zbyt wiele bodźców jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów ze snem u malutkich dzieci. Od najwcześniejszych dni maleństwo jest stymulowane nie tylko przez naturalne bodźce, ale także przez te spowodowane dużą ilością grających zabawek. W tej kwestii liczy się umiar – jeśli nad łóżeczkiem maleństwa wisi grająca karuzela ze światełkami, a babcie i ciocie co rusz potrząsają grzechotkami, by zwrócić jego uwagę – nie można się dziwić, że w następstwie nie potrafi ono samodzielnie zasnąć. Niemowlę potrzebuje ciszy i spokoju, aby mogło uważnie obserwować świat, który sam w sobie jest interesujący.

Brak rutyny

Małe dzieci potrafią zapamiętać, co w jakiej kolejności się dzieje. To bardzo ważne, aby zachować stały porządek dnia i podobne pory wykonywania różnych czynności, gdyż daje to dziecku poczucie bezpieczeństwa. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie rytuału, który będzie przypominał o zbliżającej się porze spania. Niech dziecko kojarzy, że po kąpieli stopniowo się wyciszamy przy spokojnej muzyce i przygaszonym świetle. W przypadku starszych dzieci może to być czytanie bajki lub opowiadanie sobie nawzajem, co się wydarzyło w ciągu dnia.

Bajki przed snem

Wbrew powszechnej opinii, oglądanie bajek przed snem przynosi więcej szkody niż pożytku. Dzieciom do 3 roku życia należy ograniczyć bajki do absolutnego minimum, gdyż już kilkanaście minut dziennie może mieć negatywny wpływ na jakość snu nocnego. Bardzo złym nawykiem jest także telewizor grający „w tle”. Choć może się nam wydawać, że dziecko wcale nie patrzy w jego kierunku, włączony telewizor jest źródłem bardzo silnych bodźców, które mogą powodować problemy z koncentracją i skupieniem, a co za tym idzie, również z zasypianiem.

A może to… zmęczenie?

Brzmi zaskakująco, ale jeśli przegapimy odpowiednią porę, aby ułożyć naszą pociechę do snu, może mieć problemy z zaśnięciem przez… właśnie zmęczenie. Zadbajmy więc o drzemki w ciągu dnia i określoną godzinę zasypiania, aby nie dopuścić do sytuacji, w której dziecko będzie przemęczone.

Czekaj cierpliwie

Nie zapominajmy także, że dzieci mają niedojrzały układ nerwowy i czasem na niektóre rzeczy po prostu nie mamy wpływu. Jeśli zapewniamy maluchowi odpowiednie warunki i spokój, być może będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość i zaczekać aż podrośnie – ani się obejrzymy, kiedy pojawią się kłopoty ze wstawaniem do przedszkola czy szkoły.

 

W materiale wykorzystano fotografię ze sklepu Agallo.pl

 

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są: *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.