Kiedy dziecko nie chce iść do przedszkola…

Codzienna rutyna, gdy rodzice szykują się do pracy, a dziecko do przedszkola to obrazek z wielu domów, gdzie szczęśliwa rodzina żyje w pełni każdym dniem. I nie byłoby w tym nic dziwnego, trudnego, gdyby nie fakt, że z tą rutyną niełatwo poradzić sobie maluchom.

 

Kilkulatkom  idącym do przedszkola po raz pierwszy, na prawie pół dnia rozdzielonymi z rodzicami, w nowym, zupełnie obcym otoczeniu, pośród rówieśników, których jeszcze nie znają, czują się zagubione i wystraszone. Przedszkole często jest pierwszym miejscem w ich życiu, gdzie uwaga skupiona jest nie tylko na nich, ale na sporej liczbie maluchów. To tutaj po raz pierwszy dziecko nie jest tą najważniejszą jednostką w otoczeniu, choć chciałby takowym być.

 

Większość dzieci przez jakiś czas, póki nie zaadaptuje się do nowej sytuacji oraz nowego miejsca, wykazuje niechęć względem chodzenia do przedszkola. Wpływa na to również fakt wczesnego wstawania, porannego pośpiechu, pewnego rodzaju obowiązków oraz zmiany zaplanowanego dnia.  Niezrozumienie sytuacji i rozstania z rodzicami również wpływają na  pojawienie się negatywnych emocji.

Sytuacja, kiedy dziecko nie chce iść do przedszkola, jest trudna niejednokrotnie jeszcze bardziej dla rodziców niż dla samego maluszka. Ale jak z każdym problemem, tak i z tym można sobie poradzić tak, by przedszkolak chętnie albo przynajmniej chętniej, bez większych protestów stawiał codziennie czoła  jego nowemu miejscu.

Oto kilka porad dla rodziców przedszkolaka:

 

Dobrze jest na wieczór przygotować, jak najwięcej rzeczy, które z rana zajmują zbyt dużo czasu. Ten czas dziecko będzie mogło spożytkować na dłuższy sen. Kluczem do sukcesu jest zatem przygotowanie ubrania, czy spakowanie plecaka. Rano zaś ograniczenie oglądania bajek, które zabierają czas, odwracają uwagę i powodują, że tym trudniej rozstać się z bezpiecznym domem. Z powodzeniem można się pokusić z kolei o nieco bardziej atrakcyjne śniadanie dla malucha.

 

W drodze do przedszkola warto wymyślić zabawę, która swój koniec będzie miała po powrocie przedszkola. Dziecko, które trudniej i dłużej adaptuje się do nowej sytuacji, przez pewien czas może być odbierane nieco wcześniej. To czas na stopniowe przyzwyczajanie się. A jeśli problemem jest integracja z rówieśnikami, pomocną dłoń mogą wyciągnąć rodzice pozostałych maluchów. Wspólne wejście, poznanie się, spacer czy też zabawa. Przedszkolny przyjaciel i wizja wspólnych zabaw podziała zachęcająco.

 

Ważną rolę w adaptacji odgrywa również samo placówka. Na przykład Świat Dziecka – przedszkole w Konstancinie prowadzi od kilku lat zajęcia adaptacyjne dla nowych przedszkolaków. Jest to czas kiedy dziecko może wraz z rodzicami przebywać na terenie przedszkola, poznawać w ich towarzystwie nowych kolegów, odkrywać wspólnie z najbliższymi miejsca i spokojnie przygotować się do nowego etapu.

 

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są: *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.