Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Dzieci dorastające w dzisiejszych czasach z każdej strony są bombardowane bogactwem interaktywnego przekazu pełnego dźwięków, kolorów, itp. Dla nich świat multimediów przeplata się ze światem realnym, jest elementem rzeczywistości. Dziecku prościej obejrzeć bajkę na komputerze/tablecie, czy pograć w grę, zamiast poczytać książkę, która wymaga od niego większego skupienia czy uwagi. Jednak bezsprzecznie książki posiadają olbrzymią wartość. Co zrobić, żeby zachęcić dziecko do czytania? Poniżej znajduje się 5 praktycznych porad:

    • Daj dziecku dobry przykład! Jeśli w domu nie ma żadnych książek i dziecko nigdy nie widzi rodziców z książką w ręku, to trudniej będzie je zachęcić do samodzielnego czytania książek. Dodatkowo jeśli rodzice o książkach wypowiadają się negatywnie i mówią, że filmy są ciekawsze i szkoda czasu na książki, to jest niemal pewne, że potomek nie pokocha czytania. Dziecko musi dowiedzieć się od rodziców, że czytanie książek jest atrakcyjne! Warto opowiedzieć dziecku o książce, którą właśnie czytamy, powiedzieć dziecku, co jest w niej ciekawego.

 

    • Wybierz odpowiednio. Aby zachęcić dziecko do czytania książek, książka musi być odpowiednia do wieku. Dla niemowlaków musi być przede wszystkim bezpieczna – miękka, z tworzywa, którym się nie skaleczy, interaktywna (np. piszcząca). Dla trochę starszych dzieci z małą ilością tekstu, grubymi kartkami, z kolorowymi ilustracjami, a nawet dźwiękowymi czy migającymi efektami. Najbardziej opornego przedszkolaka zaciekawi książka z „okienkami”, pod którymi coś się kryje, w której są naklejki, czy elementy do złożenia. Dobór książki powinien uwzględniać też zainteresowania dziecka, szczególnie w wieku późniejszym. I wciąż staraj się szukać książek, które mogą rozbudzić ciekawość dziecka, będzie to dodatkową zachętą do czytania książek przez dziecko.

 

    • Gdy niechęć dziecka do książek wynika z jego słabej umiejętności czytania warto sięgnąć po gry, które usprawniają znajomość liter, czytanie i operowanie słowami, np. „Słówka”, „Scrabble”. Dzięki zabawie literami dziecko udoskonali swoją umiejętność czytania, a sama czynność da mu więcej radości, wtedy być może będzie częściej zaglądać do książek.

 

    • Dobrym wstępem do zachęcenia dziecka do czytania książek jest przeglądanie z nim gazetek. Dziecko będzie rozbudzało swoją ciekawość, krótkie teksty nie zdążą go znudzić, a kolorowe grafiki będą cały czas przyciągały jego uwagę i uatrakcyjniały przekaz. Przy okazji powoli będzie sobie wyrabiało nawyk czytania.
    • Gdy dziecko nie chce czytać samodzielnie, warto sięgnąć po komiksy. Jest w nich mało tekstu, łatwo zrozumieć sens z obrazków, ale… nie do końca, więc prędzej czy później dziecko będzie próbowało doczytać, o co chodzi. A czytanie książek to już tylko kwestia czasu.

 

Powodzenia!

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są: *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.