Wychowanie dziecka bez skrajnego nastawienia

Wychowanie dziecka jest bardzo trudnym zadaniem. Nasze marzenia nie jeden raz zderzają się z rzeczywistością, która jest nie do opanowania. Jako rodzice chcemy, by nasze dziecko było najlepsze i najgrzeczniejsze na świecie, by dzięki naszemu postępowaniu wobec niego, stało się najlepszym człowiekiem, z którego będziemy po prostu dumni. Kilka nawet nieświadomie popełnionych błędów wychowawczych może zadecydować, że zamiast anioła, wychowamy bestię… Jak do tego nie dopuścić i co zrobić, by wychowanie dziecka było idealne?

Czym jest charakter?

Żaden człowiek nie jest idealny. Kształtowanie charakteru dziecka jest procesem mozolnym i długotrwałym. Pod pojęciem charakteru kryją się potocznie rzecz ujmując uczucia, moralność, temperament. W psychologicznej terminologii natomiast pod pojęciem charakteru rozumie się trwałe właściwości psychiczne. I to te cechy psychiczne są odpowiedzialne za kształtowanie się postaw wobec innych ludzi, wszelkich istot żywych i wobec siebie. Część cech zostaje zakodowana w genach i jest dziedziczna, ale na całokształt ma zazwyczaj wpływ wychowanie i kształtowanie młodego człowieka przez jego rodziców i na nich spoczywa ta olbrzymia odpowiedzialność za to, jakim człowiekiem w przyszłości stanie się dzisiejsze niemowlę.

Jak kształtowaliśmy charakter naszych dzieci?

Każde dziecko jest inne. Osobowość jest wyróżnikiem, linią papilarną, której nie można podrobić. Już od najwcześniejszych dni życia warto zwrócić uwagę na zachowanie dziecka. W jaki sposób reaguje, gdy czegoś nie dostanie? Jak się zachowuje wobec matczynego ciepła, delikatności? I warto obserwować dziecko przez cały okres niemowlęctwa. Ta obserwacja powinna pomóc nam w wyborze odpowiedniej techniki wychowawczej. Nasze dzieci były traktowane jak osoby dorosłe. Na wiele im pozwalaliśmy, ale także znały granice dobrego zachowania. I nie był to system wymyślnych nagród i kar. Nigdy też nie było w ich wychowaniu stuprocentowego luzu i tak zwanego „bezstresowego” wychowania. dziecko musiało znać swoje miejsce, a my uczyliśmy je odpowiedniego zachowania przykładami, na podstawie których uświadamialiśmy maluchowi, dlaczego mama i tato są niezadowoleni, co zrobiło źle i co zrobiło dobrze. Nie było kar i nie było też nagród. Pozytywne zachowanie nie może bowiem wynikać z zasady, że za dobre uczynki dostaje się nagrodę. A jeśli dobrego uczynku mama nie zauważy, to nagrody nie będzie? I co wtedy? Nie zrobię tego, bo nic z tego nie będę miała/miał? Dziecko nie może tak myśleć. Stąd nigdy nie kierowaliśmy się konkretnym systemem nagród i kar. Dzieci dostawały nagrodę, ale nie były świadome za co. Natomiast rozmawialiśmy o ich postępowaniu tłumacząc uporczywie co jest dobre, a co jest złe.

Czy postąpiliśmy źle? Na pewno nie. Nasze dzieci kochają przyrodę, zauważają cierpienie innych ludzi i czują jednym słowem empatię. Nie są egoistami. Owszem, potrafią pokazać różki i postawić czasem na swoim, ale są ludźmi otwartymi na świat i w bardzo podobny sposób wychowują swoje dzieci. A skoro tak się dzieje, to jednak chyba nasze metody nie były takie złe.

komentarze 2

  1. Pablo -  20 sierpnia 2015 - 20:20

    Ciężko znaleźć złoty środek. Nie pomaga też dezinformacja z różnych stron, dzisiejsza wiedza psychologów kłóci się z wiedzą starszego pokolenia, odnośnie wychowywania dzieci. Myślę, że warto dziecko nagradzać słownie poprzez zauważenie dobrego uczynku, a co do dawania prezentów to zgadzam się. W przyszłości dzieciak zamieni się w egoistę, który posługuje się etyką sytuacyjną.

  2. Aneczka -  21 sierpnia 2015 - 10:05

    do każdego przypadku należy podejść indywidualnie. Charakterek robi swoje- niezależnie od wychowania;) Niestety rodzice często wychodzą z założenia, że jak wychowali jedno dziecko takimi metodami to dla drugiego te same metody będą również odpowiednie. Czy aby na pewno? Zgadzam się w 100 %, że należy dziecko obserwować od maleńkości i zwracać uwagę jak się zachowuje w różnych sytuacjach- to daje jakieś wstępne wyobrażenie o charakterze naszego maluszka:)

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są: *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.