Urządzanie pokoju pierwszoklasisty?

Urządzenie pokoju dla ucznia wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Meble powinny być nie tylko ładne, ale również funkcjonalne, a samo pomieszczenie oprócz biurka, czy półek na książki musi gwarantować również przestrzeń do zabawy. Jak zaaranżować pokój dla pierwszaka?

Wybierz odpowiednie biurko i krzesło

Najważniejsze meble w pokoju pierwszoklasisty to oczywiście biurko lub stół i krzesło, które powinny być dostosowane do wzrostu pierwszaka. Źle dobrana wysokość może przyczynić się do wad kręgosłupa czy wzroku, dlatego koniecznie trzeba podczas zakupów zwrócić uwagę na te parametry. Większość biurek dostępnych w sklepach ma gabaryty pasujące raczej do osób dorosłych, dlatego decydując się na taki mebel powinniśmy zadbać o odpowiednie krzesło, najlepiej z regulowaną wysokością siedziska. Początkowo pierwszoklasista będzie odrabiał lekcje stawiając stopy na podnóżku, ale taki rozwiązanie ma też tę dobrą stronę, że z pewnością posłuży przez kilka najbliższych lat edukacji.

Duże znaczenie ma również to, w którym miejscu postawimy biurko. Chociaż najlepsze są ściany prostopadłe do tej z oknem, trzeba pamiętać, że mały uczeń przez większą część roku będzie korzystał ze światła sztucznego.

Zadbaj o dobrą organizację przestrzeni

Przestrzeń do nauki powinna być zagospodarowana tak, aby dziecko wszystkie niezbędne przybory miało pod ręką, a jednocześnie – aby nie była ona zagracona, bo to może rozpraszać niepotrzebnie uwagę. Na biurku z pewnością musi znajdować się lampka ustawiona w ten sposób, by uczeń nie zasłaniał sobie światła pisząc; a także przybornik z długopisami, ołówkami i innymi praktycznymi drobiazgami. Dobrym pomysłem jest zawieszenie nad blatem tablicy korkowej, na której można przyczepić plan lekcji, tabliczkę mnożenia czy kartki przypominające o pracach domowych lub zajęciach dodatkowych. Podręczniki i zeszyty pomieszczą z pewnością półki lub szuflady, a rzadziej używane drobiazgi można umieścić w kolorowych kontenerach. Takie rozplanowanie pomoże utrzymać porządek w pokoju ucznia.

Postaraj się o miejsce do zabawy

Pierwszoklasista jest w takim wieku, że z pewnością interesują go jeszcze zabawki. Dlatego oprócz biurka, w pokoju pierwszoklasisty musi się znaleźć również miejsce na ulubione pluszaki, książeczki i inne zabawki. Najlepsze są regały z półkami. Wielu producentów mebli oferuje całe zestawy w tym samym kolorze. Z jednej strony pozwala to na stworzenie spójnej aranżacji wnętrza, ale z drugiej bywa nieco kosztownym rozwiązaniem. Jeśli nie dysponujemy zbyt dużym funduszem, można poszukać różnych mebli, ale utrzymanych w tym samym stylu. Warto też wykorzystać półki, regały czy komody do tej pory używane przez dziecko. Czasem wystarczy je przemalować, aby nabrały nowego charakteru.

Konsultuj się z dzieckiem

Urządzanie pokoju to doskonały sposób, aby przekonać dziecko, że nauka, odrabianie lekcji i chodzenie do szkoły może być przyjemnością. Ponieważ pomieszczenie powinno podobać się przede wszystkim małemu uczniowi, należy konsultować się z nim w kwestii koloru ścian czy mebli, a także ich ustawienia. W ten sposób dziecko poczuje się ważne, a my zyskamy pewność, że chętnie będzie spędzało czas w swoim pokoju.

Szukasz przyborów dla pierwszoklasisty? Sprawdź ofertę sklepu z zabawkami PaTaToy.

komentarzy: 1

  1. Beata -  8 października 2015 - 12:56

    Nas pierwsza klasa zastała jeszcze w dosyć małej kawalerce, więc mieliśmy bardzo ograniczone możliwości urządzenia pokoju dla pierwszoklasisty. Tutaj dobrym rozwiązaniem okazało się łóżko piętrowe z drabiną. Było na tyle wysokie, że pod spodem urządziliśmy przytulny kącik z biurkiem, szafką i dużą ilością półek. Wiele sklepów oferuje takie gotowe zestawy dla dzieci, my jednak skorzystaliśmy z usług znajomego stolarza, dzięki czemu mogliśmy efektywniej i efektowniej zagospodarować tą niewielką przestrzeń.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są: *

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.