Jak urządzić pokój dziecięcy?

Pokój dziecięcy powinien być zarówno funkcjonalny, jak i bezpieczny, maluch musi czuć się w nim swobodnie. Pokój dla niemowlaka powinien spełniać kilka dodatkowych funkcji. Najlepiej, aby przestrzeń równocześnie pobudzała jego wyobraźnię. Szukając odpowiednich rozwiązań, warto stawiać na aranżacje, które umożliwią wprowadzanie szybkich zmian, tak aby pokój mógł się zmieniać wraz z rozwojem dziecka.

Strefa nauki, zabawy i wypoczynku

Podczas urządzania pokoju dziecięcego najważniejsze będzie wydzielenie odpowiednich stref użytkowych. Wbrew pozorom, aby wygospodarować  miejsce do snu, nauki i zabawy, wcale nie jest potrzebne duże, przestronne pomieszczenie. Nawet gdy dysponujemy pokojem o niewielkim metrażu, można urządzić go tak, aby spełniał kilka funkcji.

Ergonomia pokoju dziecięcego

[fot. V-projekt]

Strefa snu w pokoju dla dziecka powinna być miejscem, gdzie może się ono wyspać i wypocząć.  Zadbajmy o łóżko z wygodnym, dobrej jakości materacem, co zagwarantuje maluchowi dobre samopoczucie i prawidłowy rozwój fizyczny. Obecnie na rynku dostępne są łóżka dopasowane do wieku dziecka, choć można wybierać także spośród modeli uniwersalnych.

W strefie zabawy nie może zabraknąć ulubionych zabawek. Aby móc zachować porządek, warto zdecydować się na zakup pojemnej komody z szufladami oraz skrzyń albo pojemników na zabawki.

W każdym pokoju dziecięcym musi znaleźć się także miejsce do nauki. Tutaj trzeba zwrócić szczególną uwagę na ergonomię mebli, które muszą być dopasowane do wieku dziecka oraz bezpieczeństwo, zadbajmy o to, aby były pozbawione ostrych kantów. Nie bez znaczenia jest także materiał ich wykonania – wybierajmy drewniane, najlepiej pokryte ekologicznymi farbami. Biurko należy usytuować prostopadle do okna, wówczas blat roboczy będzie dobrze oświetlony. Oprócz lampy sufitowej warto zainwestować także w dodatkowe źródła światła, między innymi lampę stołową, która umożliwi dziecku komfortową zabawę czy naukę po zmroku bez ryzyka uszkodzenia wzroku.

Pokój dla niemowlaka

W pokoju dla niemowlaka warto postawić na minimalizm – im mniej mebli i akcesoriów, tym lepiej. Najważniejsze jest dla dziecka łóżeczko – najlepiej z odpowiednią regulacją, dzięki czemu będzie „rosło” razem z dzieckiem. Łóżeczko powinno być usytuowane z dala od źródeł ciepła, przeciągów, itp.

Dla rodziców niezbędny będzie kącik do przewijania, w zasięgu którego dość blisko znajdą się meble, w których pomieścimy ubranka i środki pielęgnacyjne dla dziecka. Oczywiście w pokoju niemowlaka powinno się znaleźć również bezpieczne miejsce do zabawy dla dziecka i miejsce na zabawki, do których dziecko będzie miało swobodny dostęp. Meble, w tym kanty i szafki, jak również wszelkie gniazdka elektryczne powinny być odpowiednio zabezpieczone.

Co na okno?

W pokoju dziecięcym najlepiej zdecydować się na montaż rolet zaciemniających. Jest to skuteczna ochrona przed promieniami słonecznymi oraz upałem. Pomieszczenia posiadające tego typu osłony nagrzewają się nawet o kilka stopni C mniej niż pokoje, w których zastosowano zwykłe rolety lub zasłony. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest to, że zaciemniają wnętrze, tak więc nawet po wschodzie słońca dziecko będzie mogło dalej spokojne spać. Rolety zaciemniające są w stanie blokować nawet 100% światła niezależnie od wybranego koloru, dlatego na noc wystarczy pozostawienie tylko niewielkiej niezasłoniętej luki, aby dziecko mogło spokojnie spać i nie budziło się tuż po wschodzie słońca, ale zarazem aby nie bało się pełnej ciemności.

Roleta zaciemniająca

[fot. rolety zaciemniające „Dekolux”]

Kolory w pokoju

Do pokoju dziecięcego należy wybierać jasne, stonowane kolory, jeżeli dziecko jest starsze, oczywiście kolor ścian powinien odpowiadać jego aktualnym preferencjom. Nawet jeżeli zdecydujemy się pomalować je na biało, wnętrze i tak będzie kolorowe dzięki dekoracjom. Najlepiej wybrać 2-3 barwy dominujące, szczególnie jeżeli pomieszczenie jest małe.

Poniżej widać wizualizację pokoju 4-letniej dziewczynki:

Strefa nauki

[fot. V-projekt]

Bezpieczeństwo

Urządzając pokój dla dziecka, musimy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Pamiętajmy, aby odpowiednio zabezpieczyć ostre krawędzie mebli. Wszystkie wysokie, lekkie meble o głębokości poniżej 40 cm dla pewności można przymocować do ściany. Bardzo ważne jest także zabezpieczenie gniazdek elektrycznych oraz kaloryfera. Następnie należy upewnić się, czy wyposażenie nie jest wykonane ze szkodliwych materiałów. Kolejna rzecz to zabezpieczenie okien, w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja klamek z kluczykiem.

Pokój dziecięcy musi być bezpieczny, stymulujący rozwój, łatwy do utrzymania w czystości oraz dostosowany do częstych zmian. Powinien być urządzony zgodnie z potrzebami oraz wiekiem dziecka. Jego właściwa aranżacja jest ważna nie tylko dla dobrego samopoczucia malucha, ale również dla jego prawidłowego rozwoju.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są: *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.