Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych sytuacjach?

Emocje, jakie niosą za sobą terroryzm, wojna, czy śmierć bliskich, są jednymi z najtrudniejszych do przeżycia. Będąc dorosłym ciężko jest sobie poradzić z niektórymi wydarzeniami, a co w przypadku dzieci? Przecież ich psychika jest o wiele bardziej czuła na ludzkie tragedie, wszechobecne zło i śmierć. Jak pomóc maluchowi opanować strach i lęk, kiedy sami borykamy się z tymi emocjami?

Rozmawianie z dzieckiem o tych bardzo smutnych sytuacjach wymaga niezwykłej delikatności i odpowiedniego doboru słów. Szczególną uwagę rodzice powinni zwrócić na uczucia swoich pociech. Często chcąc je uchronić przed ciężkimi informacjami nie mówimy o nich wcale, choć podskórnie dziecko wyczuwa nasz niepokój. Ponadto w szkole, czy na placu zabaw tego typu wydarzenia omawiane są przez dorosłych i młodzież, co powoduje, że obrana taktyka szybko straci sens. Warto więc z dzieckiem o tym rozmawiać. Spytać co czuje, wysłuchać, zrozumieć, nie zamiatać ogólnie dostępnych informacji pod dywan, a w szczególności nie warto odwracać uwagi dziecka od wydarzeń, którymi tak bardzo się przejmuje. To może również pomóc nam samym – uświadomienie sobie własnych lęków działa bardzo terapeutycznie.

Warto również rozważyć uświadamianie dzieci, szczególnie zaś młodzieży, jak zachować się w przypadku ataku terrorystycznego. Postawienie na praktyczne rozwiązanie jest jakąś formą poradzenia sobie ze strachem, którego i tak nie unikniemy.

Zebrani w studio DDTVN opowiadają o praktykowanych sposobach radzenia sobie z tego typu wydarzeniami.

Więcej tutaj.

 

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są: *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.