Jak przygotować fotelik do długiej jazdy?

Wózek wielofunkcyjny Anex Sport

Biomechanicy i pediatrzy podkreślają, że niemowlę nie powinno spędzać w foteliku więcej niż 2 godziny dziennie. W okresie wakacyjnym przejechanie wyznaczonej trasy, najczęściej trwa znacznie dłużej. Jak sobie z tym poradzić, aby było dobrze?

Bezpieczeństwo i zdrowie

Warto zaznaczyć, że niemowlę to umownie dziecko do skończenia pierwszego roku życia. W tym okresie waga główki naszej pociechy to 25% całkowitego ciężaru ciała. Jest to też etap, kiedy dziecko uczy się dopiero samodzielnego siadania, trzymania prawidłowej postawy itd. Ponadto wówczas rozwija się układ mięśniowo-szkieletowy, przystosowując się do kolejnych zdobywanych umiejętności.

Półleżąca pozycja, tzw. kołyska, siedzenie tyłem do kierunku jazdy to najbezpieczniejsza forma przewożenia dziecka i najbardziej komfortowa dla niego. Dla bardzo długich podróży, które przecież nie zdarzają się notorycznie, można przygotować plan przerw. Dobrze jest wziąć pod uwagę wyjęcie niemowlęcia z fotelika na czas przerwy a nie przekładanie maluszka z całym siedziskiem i zapinanie go do wózka, by pojeździć.

Bardzo długi przejazd autem w foteliku dwa razy do roku nie wywoła w organizmie dziecka spustoszenia. Gdy nasza pociecha bywa niespokojna w samochodzie, można spróbować podróżować w nocy. Skrócimy w tym samym czas przejazdu, wszystko przebiegnie sprawniej i z większym spokojem, bez stresu dla śpiącego malucha i nerwów dorosłych.

Zapewnienie komfortu jazdy

Każdy opiekun podczas podróży powinien liczyć się z tym, że zapewnienie podopiecznemu wygody, wyeliminuje przynajmniej część niezadowolenia.

Ważny jest spokój kierowcy, więc zacznij od lusterka do obserwowania siedzącego tyłem dziecka. Kontakt wzrokowy z kimś starszym, zaufanym, ma ogromne znaczenie dla obu stron.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo akcesoriów. Pamiętaj jednak, aby spełniały one pewne warunki: bezpieczeństwa, były w ulubionych kolorach, atrakcyjne wizualnie i praktyczne w korzystaniu dla dziecka. By ułatwić sobie zadanie wybierajcie dodatki wspólnie. Sprawdzajcie czy korzystanie z nich jest proste i wygodne, być może z czegoś można korzystać na kilka sposobów. Zestawy akcesoriów do fotelików samochodowych znajdziecie m.in. na http://www.babyland.pl/pl/list/foteliki-samochodowe

Niemowlęta uwielbiają miękkie otulinki, które nie podrażnią szyi, pozwolą wygodnie oprzeć się główce. Dla atrakcyjnego przejazdu – możesz zgromadzić kilka zabawek do fotelika – wybierz te, które nie mają odłączanych elementów.

Zwróć uwagę, że organizer na fotel nie jest dobry dla młodszych dzieci, bo zapięte pasami nie sięgną do niego. Pomoże Ci on w zgromadzeniu na wierzchu najpotrzebniejszych rzeczy. Aby jednak co chwilę nie zatrzymywać auta, lub nie wykonywać ekwilibrystyki na siedzeniu – zorganizuj dziecku przedmioty w zasięgu ręki. Umożliwiają to stoliki podróżniki. Pamiętaj, aby drobne elementy dziecko zawsze odkładało nie na blat stolika a do bocznej kieszonki.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są: *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.