Opieka nad dzieckiem a praca w domu – jak to pogodzić?

Większość z rodziców na co dzień zmaga się z problemem konieczności pogodzenia pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem. Chęć bycia rodzicem doskonałym zderza się niejednokrotnie z koniecznością pracy zarobkowej w rozmaitych godzinach, w tym popołudniami, kiedy dziecko po przyjściu ze szkoły, czy przedszkola poszukuje bliskości z rodzicem.Wydawałoby się, iż sytuacją idealną byłaby w takiej sytuacji praca w domu. Okazuje się jednak, że opieka nad dzieckiem przy jednoczesnej pracy zarobkowej stanowi nie lada wyzwanie. Problem nastręcza bowiem potrzeba dziecka na kontakt z rodzicem, jego nadaktywność, chęć zwrócenia na siebie uwagi, a niejednokrotnie i problemy wychowawcze.

Dobrym sposobem na to jest przestrzeganie kilku zasad:
– rytuały rodzinne zbliżają rodzinę. Należy więc zadbać o to, by takie właśnie rytuały pojawiały się we własnej rodzinie. Może być to chociażby wspólne czytanie przed snem, czy inna forma spędzenia czasu, która pojawia się każdego dnia i rodzi więzi między rodzicem, a dzieckiem
– weekendy (o ile jest taka możliwość) w pełni przeznaczać dla rodziny;
– w razie możliwości znaleźć dziecku zajęcia popołudniowe poza domem;
– bardzo dobrym sposobem na zapewnienie sobie optymalnych warunków pracy jest zaangażowanie innych, np. znajomych, rodziny, czy kogoś bliskiego z otoczenia w opiekę nad dzieckiem;
– warto spróbować włączyć dziecko we własne zajęcia, by w miarę swoich zdolności, predyspozycji i wieku mogło uczestniczyć ono w codziennej pracy rodzica.

Taka forma zainteresowania i wybrnięcia z pewnego rodzaju impasu sprawia, iż dajemy dziecku poczucie bezpieczeństwa oraz emocjonalnej stabilności. Dajemy mu tym samym poczucie, iż jest dla nas ważne i wyjątkowe, a jego sprawy interesują nas. W ten sposób zaspokajamy też potrzebę zapewnienia bliskości dziecka z rodzicem, dzięki czemu pociecha czuje się ważna i kochana.

Pełny materiał na ten temat jest dostępny na stronie DDTVN.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są: *

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.