Jak nauczyć dziecko sikać do nocnika, czyli fiku miku na nocniku

Nauczenie malucha korzystania z nocnika to zadanie dla cierpliwych. Jak większość rzeczy w życiu małego człowieka, również i ta wymaga czasu i zdobycia nowych umiejętności. Dlaczego warto odzwyczajać dziecko od pieluchy? Kiedy rozpocząć przygotowania? Jak nauczyć dziecko sikać do nocnika? Jak reagować na nieudane próby? 
Pierwsze ważne pytanie to: kiedy zacząć sadzać dziecko na nocnik? To wszystko zależy od dziecka. Magiczna granica, od której zwykle warto pomyśleć o tym, by nauczyć dziecko sikać do nocnika jest moment, w którym pociechy zaczynają już całkiem przyzwoicie poruszać się w obrębie swojego małego świata, a pampers może nieraz w tym mocno przeszkadzać. Mniej więcej w tym okresie niektórym maluchom może przeszkadzać mokra, lub nawet sucha pielucha, która plącze się między nogami. Pociechy w tym czasie zaczynają sygnalizować swoje potrzeby i zauważać zależność pomiędzy załatwianiem się, a zawartością pieluszki. To dobry czas, żeby zaopatrzyć się w nocnik i nauczyć dziecko korzystać z nocnika.

Jaki nocnik będzie dobry? Wybór nocników jest bardzo szeroki. My mieliśmy śpiewający. My, jak my, głównie Natalka. Jest to sprytne urządzenie, które gra, jak do środka dostanie się woda. Albo inna ciecz. Generalnie więc każdy wydaje się być dobry, choć te najprostsze będą najlepsze. Nocnik to nie przytulanka, ma przyjmować to, do czego został stworzony. Zbyt duża ilość bajerów może sprawić, że będzie to kolejna grająca zabawka. Dziecko i tak będzie go najprawdopodobniej traktować go jako element zestawu perkusyjnego, więc po co mu więcej bodźców? Niechaj się skupi (!) na tym, co najważniejsze w nauce korzystania z nocnika.

nocnik

[fot. Źródło własne]

To, co jest bardzo istotne w nauce załatwiania potrzeb w odpowiednim miejscu to podpatrywanie dorosłych. Najlepiej tej samej płci. Rodzice mają często obawy przed nagością przy dziecku. Zupełnie niesłusznie. Nagość jest zupełnie naturalną rzeczą, zwłaszcza w przypadku rodziców i dzieci. Dziecko uczy się w ten sposób, że nagości nie należy się bać, a nasze ciało jest częścią (i to sporą) naszego jestestwa. Procentuje to później w sytuacjach związanych z nagością przy rówieśnikach, jak szatnie w szkole, czy przebieralnie basenowe. Kończąc ten wtręt – obserwacja dorosłych to podstawa późniejszych zachowań dziecka, dlatego to bardzo ważny element.

Gdy maluch zaczyna sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne, może to być dobry moment na pozbycie się pieluchy. Choć to niektórym rodzicom może być to nie na rękę. Szczególnie na początku odzwyczajania od pieluchy może to być uciążliwe, na przykład w samochodzie. Sam stosowałem zasadę pieluchy w aucie i minęło sporo czasu, zanim zdecydowaliśmy ją odstawić nawet w czasie dłuższej podróży. Ryzyko się opłaciło. W domu z kolei należy się liczyć z częstymi niepowodzeniami, dlatego nie warto kłaść nowych paneli, czy wykładziny do czasu, aż potomek osiągnie biegłość w załatwianiu swoich potrzeb fizjologicznych w odpowiednim miejscu.

Pamiętam ulgę jaka nastąpiła, gdy kolejna wizyta w markecie nie wiązała się z zakupem paki pieluch. Cudowne uczucie. Po pierwsze duma z dziecka, że staje się samodzielne, a po drugie ulga dla portfela, w dodatku znaczna. Na początku maluch niewiele je, tak więc i załatwia się marnie. Z biegiem czasu jednak wszystkiego potrzeba więcej, a paczka pieluch jest wciąż tych samych gabarytów. Dlatego gdy dochodzimy do rozmiaru Maxi kupujemy więcej paczek z mniejszą ilością większych pieluch, robimy to częściej i za większą cenę.

Pomijając wątek ekonomiczny, istotny jest fakt, że samodzielność dziecka na odpowiednim poziomie jest wymagana przez przedszkole. Jeżeli nasza pociecha ma zostać przedszkolakiem to musi załatwiać swoje potrzeby w toalecie. Inaczej, w większości przypadków, nie zostanie przyjęta. Tu również warto, aby maluch spędzał czas z rówieśnikami, lub trochę starszymi dziećmi, które już nie korzystają z pieluchy. To dodatkowa i dobra motywacja do korzystania z nocniku.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są: *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.