Domowe sposoby na dziecięce zajady

Zajady – stan zapalny naskórka pojawiający się w kącikach ust to uciążliwa i niełatwa w leczeniu dolegliwość, która często pojawia się u niemowląt i małych dzieci. Maluchy mają tendencję do ślinienia się, wkładania do buzi palców i różnych przedmiotów, są więc szczególnie podatne na schorzenia ust o podłożu grzybicznym i bakteryjnym. Warto więc wiedzieć jak możemy skutecznie leczyć zajady u najmłodszych i ukoić ich dyskomfort.

Chociaż wśród innych przypadłości zdrowotnych zajady mogą sprawiać wrażenie błahej dolegliwości, to jednak mogą okazać się bardzo kłopotliwym i trudnym do pokonania przeciwnikiem. Przyczyn pojawienia się zajadów jest kilka, ale do najbardziej powszechnych należą bakterie i grzyby wywołujące infekcje, jak również niedobór minerałów i witamin – w szczególności żelaza i witamin z grupy B, które zapobiegają ich tworzeniu. Powstawaniu zajadów czasem sprzyjają również antybiotyki, których przyjmowanie może powodować niedobór witamin, w tym tych z grupy B. W przypadku borykania się z zajadami u dzieci warto zwrócić szczególną uwagę na dietę i stosowanie preparatów, które przyspieszą proces gojenia i poprawią samopoczucie dziecka.

Odpowiednia dieta

Jednym z kluczowych sposobów na przeciwdziałanie zajadom i skuteczną profilaktykę jest zadbanie o właściwą dietę, która zapewni dziecku wszelkie niezbędne składniki. Aby obniżyć ryzyko powstania zajadów szczególnie u maluchów, posiłki powinny być różnorodne, bogate w warzywa i owoce zawierające wysoką dawkę minerałów i witamin. Dieta powinna być bogata w witaminy z grupy B, szczególnie witaminę B2 oraz witaminę C, jak również zawierać produkty mleczne, w szczególności te zawierające żywe kultury bakterii, które odbudują florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Nie można zapominać o odpowiedniej higienie jamy ustnej – warto zachęcać dzieci do regularnego mycia zębów. Jeśli dziecko jest małe i często się ślini, powinniśmy również dbać o pozbycie się śliny i resztek pokarmu z delikatnego naskórka buzi, gdyż to również sprzyja pojawianiu się zajadów u dzieci.

Specjalne maści i kremy

W zwalczaniu zajadów u dorosłych często dobrze sprawdzają się różnego rodzaju maści i kremy – m.in. maści cynkowe, bogate w witaminy A i E czy preparaty o działaniu przeciwzapalnym. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie nadają się do delikatnej dziecięcej skóry. Dlatego dobrze mieć w zanadrzu takie preparaty, które nie zawierają alergenów, parabenów czy też alkoholu i można je stosować również u naszych pociech. Jednym z takich środków jest na przykład ZAJADEX, który tworzy na skórze warstwę ochronną, a także łagodzi nieprzyjemne swędzenie i pieczenie. Zawiera naturalne składniki, takie jak cynk, witaminę B2 oraz ekstrakt z szałwii lekarskiej. Może być stosowany nawet u dzieci, które nie ukończyły 3 roku życia.

Wizyta u lekarza

W przypadku częstego pojawienia się zajadów u dzieci warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista sprawdzi, czy pojawiające się objawy są efektem zajadów, które są dosyć często mylone z opryszczką. Pomoże również w doborze odpowiednich preparatów, w zależności od tego, jaka jest przyczyna pojawienia się zajadów i doradzi, jakie metody przeciwdziałania będą najbardziej skuteczne. W przypadku zajadów u dzieci, warto pamiętać przede wszystkim o zapobieganiu tego typu dolegliwościom przez stosowanie zróżnicowanej diety i higieny ust. Warto również wiedzieć, jak skutecznie podjąć walkę z zajadami, aby nasze pociechy mogły cieszyć się zdrowym uśmiechem i nie odczuwać dyskomfortu spowodowanego takimi dolegliwościami.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są: *

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.