Dieta przedszkolaka – co powinnaś wiedzieć?

Małe dzieci mają zupełnie inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż dorośli. Ciągle uczą się, rozwijają i rosną, będąc jednocześnie w ciągłym ruchu. Warto wiedzieć, jak skomponować dietę malucha, by idealnie odpowiadała ona jego potrzebom.

Dużo energii, mało cukru

Przedszkolaki są niezwykle ruchliwe. Dlatego też potrzebują skoncentrowanej dawki energii. Z tego powodu większość małych dzieci z chęcią sięga po słodycze. Są smaczne, a jednocześnie dostarczają dawki węglowodanów. Jednak szybkie przekąski to bomba cukrów prostych, które nie są zdrowe. Rafinowany cukier fatalnie wpływa na stan zębów, kości i koncentrację małych dzieci. To on może powodować kłopoty ze snem i nadmierne pobudzenie. Aby zapewnić dziecku właściwą ilość energii, nie szkodząc jego zdrowiu, warto sięgnąć po naturalne, zdrowe przekąski. Najlepsze będą owoce – świeże i suszone oraz orzechy, ponieważ zawierają dużo składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka.

Ach te warzywa..

Przedszkole to czas, kiedy dzieci nie są otwarte na nowe smaki. Ponadto przedszkolaki zazwyczaj niezbyt chętnie zjadają warzywa, a szczególnie surówki. Mimo to nie warto rezygnować z proponowania maluchom warzyw, ponieważ dostarczają one wartościowych witamin i soli mineralnych. Warzywa można dodawać do przeróżnych warzywnych koktajli lub kotlecików, które są zazwyczaj chętniej zjadane niż surowa zielenina. Nie bez znaczenia jest tu także atrakcyjna forma podania – myszka z połówki jajka z ogonkiem z papryki i uszkami z rzodkiewek będzie dużo bardziej atrakcyjna niż nudne jajko w majonezie. Warto wiedzieć, że dzieci lepiej jedzą w grupie. Tutaj z pomocą może przyjść przedszkole – jeśli cała grupa będzie jadła coś nowego, jest duża szansa, że największe niejadki chociaż skosztują.

Nie zmuszaj

Dbając o dietę maluchów, warto pamiętać, że współczesną chorobą cywilizacyjną jest otyłość, nie niedożywienie. Nie podtykajmy dziecku kolejnych kąsków byleby zjadło i ograniczmy mu niezdrowe przekąski na rzecz orzechów, owoców i warzyw. Zamiast słodkich soczków, do picia proponujmy wodę. Nie nalegajmy także zbyt intensywnie na jedzenie mięsa. Powszechnym błędem w diecie małych dzieci jest nadmiar białka. Z drugiej strony często dzieciom brakuje w pożywieniu odpowiedniej ilości tłuszczu, niezbędnego do prawidłowego rozwoju mózgu. Zamiast kolejnego kotlecika warto zaproponować dziecku jajko lub kawałek sera.

Jeśli stoisz przed wyborem przedszkola dla swojego dziecka, zwróć uwagę na placówki z własną kuchnią (np. przedszkole Kabaty http://www.przedszkoleswiatdziecka.edu.pl/). Maluch będzie spędzał tam większość dnia, dlatego warto, by dzienny jadłospis był dopasowany do jego potrzeb i obfity w składniki odżywcze. Dodatkowo przedszkolna kuchnia pozbawi Cię zmartwień związanych z planowaniem codziennej diety, ponieważ większość posiłków Twoje dziecko zje w przedszkolu.

komentarze 3

  1. Martyna -  22 czerwca 2017 - 15:07

    Bardzo ciekawe porady, chętnie skorzystam 🙂 Rodzice często zapominają, że dzieci jedzą oczami… Warto poświęcić chwilę, aby przygotować maluchowi pełnowartościowy posiłek.

  2. Iza -  31 lipca 2017 - 12:42

    Fajny artykuł. Mój synek co prawda w żłobku jest, więc wszystko przede mną. Zwróciła bym uwagę, aby pamiętać od małego o podawaniu regularnie witaminy d (może być np. w postaci kapsułek Bobik). Jak ważna jest ta witamina w rozwoju dziecka to każda mama wie. Nie każda mama jednak pamięta o tym, aby regularnie ją podawać.

  3. Bogusia -  8 września 2017 - 15:04

    Też zgadzam się całkowicie z tym żeby nie zmuszać dziecka do jedzenia. A dieta powinna zdrowa i zbilansowana – szczególnie teraz kiedy tyle śmieciowego żarcia jest dostępne na wyciągnięcie ręki.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są: *

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.