Dieta bezglutenowa i Hashimoto

Choroby tarczycy diagnozuje się u coraz większej ilości osób. Ich objawy znacząco utrudniają normalne funkcjonowanie oraz obniżają komfort życia. Osoby cierpiące na chorobę Hashimoto muszą zmagać się m.in. z przewlekłym zmęczeniem, kłopotami z wagą, wypadaniem włosów, brakiem koncentracji. Często symptomy te nie mijają mimo wdrożenia leczenia. Przyczyną tego może być to, że choroba Hashimoto pokarmowego występuje jednocześnie z  celiakią (trwałą nietolerancją glutenu). W przypadku jej zdiagnozowania, pomóc może wprowadzenie diety bezglutenowej.

Wskazuje się, że na trwałą nietolerancję glutenu cierpi co druga osoba chorująca na Hashimoto.[1] Nieleczona celiakia może skutecznie utrudnić leczenie choroby tarczycy. Wynika to przede wszystkim z tego, że leki nie mają szansy odpowiednio się wchłonąć. Dodatkowo nieleczona celiakia będzie powodować stany zapalenie organizmu, które negatywnie wpływają na tarczycę.

Dieta bezglutenowa i Hashimoto

Przejście na dietę bezglutenową jest konieczne, jeśli chorobie Hashimoto towarzyszy celiakia. Rezygnacja z białek zbóż jest jedynym skutecznym sposobem złagodzenia objawów nietolerancji glutenu, a także podwyższenia efektywności leczenia zapalenia tarczycy. Co więcej, przy odstawieniu glutenu, może dojść do remisji choroby Hashimoto. Badania wskazują, że dochodzi u niej u ok. 20% chorych i to już po roku stosowania diety bezglutenowej![1]

 

Dieta bezglutenowa a Hashimoto – czy zawsze trzeba odstawić gluten?

Lekarze mówią, że w przypadku niestwierdzenia celiakii przy chorobie Hashimoto nie trzeba rezygnować z jedzenia glutenu. Źródła naukowa potwierdzają, że „nie ma jednak wystarczających dowodów skłaniających do rutynowego stosowania diet eliminacyjnych w tej grupie chorych”[2]. Wynika to z tego, że dieta bezglutenowa przy zapaleniu tarczycy wiąże się z niepotrzebną eliminacją z jadłospisu błonnika oraz niektórych witamin i minerałów. To może negatywnie wpłynąć na zdrowie całego organizmu.

W pierwszej kolejności warto więc skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania, aby sprawdzić, czy wprowadzenie ścisłej diety bezglutenowej będzie korzystne. Jeśli chorujemy na Hashimoto i jednocześnie na celiakię, dieta bezglutenowa może pozwolić nam poczuć się lepiej.

 

Autor: Dagmara Sagan, www.testDNA.pl

Zdjęcie: ©Tharakorn Arunothai/123rf.com

[1] I. Wentz, Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie, Kraków 2017.

[2] K. Pastusiak, J. Michałowska, P. Bogdański, Postępowanie dietetyczne w chorobach tarczycy, „Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2017, 8, 4, s. 159.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są: *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.