Czy lakowanie dziecku zębów jest ważne?

Częste wizyty u stomatologa dziecięcego to jeden z wielu obowiązków, które muszą być przestrzegane przez rodziców posiadających dzieci – te starsze, jak i najmłodsze. Wbrew obiegowym opiniom, im wcześniej rozpoczną się wizyty w gabinecie stomatologicznym, tym większa szansa, że zęby Twojej pociechy pozostaną zdrowe i mocne, a co za tym idzie, będą zdobić promienny uśmiech dziecka.

Próchnica u dzieci

Próchnica, jako zakaźna choroba już u 3-letnich dzieci może doprowadzić do tego, że wszystkie zęby zostaną przez nią zaatakowane, a leczenie stanie się kosztowne i stresujące dla dzieci. W przypadku niemowląt próchnica może się pojawić przez to, iż najmłodsze dzieci są karmione butelką ze smoczkiem, a jej zawartość często jest dosładzana. Cukier podany przez smoczek osadza się w jamie ustnej i sprawia, że próchnica może atakować zęby często w fazie początkowej w niezauważalny sposób. Dlatego ważne jest, by wizyty kontrolne u stomatologa były regularne.

Z niemowlęciem do dentysty?

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna się odbyć, gdy dziecko jest jeszcze w fazie niemowlęcej. Lekarz sprawdzi jamę ustną, podpowie jak o nią dbać oraz określi plan wizyt kontrolnych. Warto wiedzieć, że lekarz specjalizujący się w leczeniu zębów mlecznych oraz zajmujący się chorobami jamy ustnej u starszych dzieci, to pedodonta, a zakres czynności, które wykonuje w ramach swojej specjalizacji to pedodoncja.

Lakowanie zębów starszych dzieci – czym jest i dlaczego warto?

Gdy niemowlę jest po pierwszej wizycie u stomatologa, warto przygotować się na to, iż rosnące zęby będą mu sprawiały dyskomfort. Wszelkie informacje na temat wzrostu pierwszych zębów, jak również na temat dbania o nie i o następne, przekaże lekarz stomatolog. Dbanie o zęby dzieci od ich najwcześniejszych lat jest ważne ze względu na to, iż opisywana wyżej próchnica jest groźna, jak również uniemożliwia przeprowadzenie leczenia w postaci lakowania dziecięcych zębów. Lakowanie to bezbolesny zabieg polegający na tym, że stomatolog wprowadza specjalny materiał (lak), który ma konsystencję półpłynną i po rozprzestrzenieniu się po wszystkich zębach i bruzdach, skutecznie chroni je przed dostępem bakterii i działaniem wszelkich kwasów bakteryjnych. By leczenie było skuteczne, stomatolog w pierwszej kolejności oczyszcza powierzchnię zęba (bez wiertła), dokładnie suszy i przeprowadza proces trawienia preparatem ułatwiającym mocowanie laku w szczelinach zębowych. Na końcu lakuje, utwardza oraz utrwala za pomocą lampy polimeryzującej. Po tak przeprowadzonych czynnościach lekarz sprawdza zgryz przy użyciu kalki i jeśli zachodzi potrzeba, wprowadza korektę (cały proces jest bezbolesny). Stąd przed lakowaniem należy się upewnić, że wszystkie zęby są zdrowe, nie mają ubytków, ani innych chorób takich, jak na przykład próchnica. O metodzie ochrony zębów zdecyduje lekarz stomatolog, po uprzedniej ich kontroli.

Czy lakowanie zębów jest bezpieczne?

Lakowanie to bezpieczna metoda, ale by była skuteczna, musi być przeprowadzona w profesjonalny sposób. Prawidłowe lakowanie zabezpiecza zęby przez około 12 miesięcy. Niedopuszczalne jest, by lak odpadł, a przez powstający ubytek wtargnęły bakterie np. powodujące próchnicę. Zaleca się, by po przeprowadzonym zabiegu lakowania, przychodzić z dzieckiem na częste i regularne kontrole, które potwierdzą, że lak prawidłowo zabezpiecza dziecięce zęby.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są: *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.