Język angielski dla dzieci

Fot. Юлия Москаленко

Dzieci chłoną języki obce jak gąbka. Co więcej, często są żywo zainteresowane zajęciami z języka angielskiego, które odbywają się w przedszkolu. Co zatem zrobić, aby wykorzystać tę ciekawość i poświęcić więcej czasu na naukę, a właściwie na przemycenie elementów nauki w zabawie?

Na rynku dostępnych jest wiele kursów dedykowanych dla maluchów w każdym wieku, które umożliwiają skuteczną naukę języka angielskiego. Bardzo dobrą opinią cieszy się program „Profesor Henry Intensywny kurs„. Jest on dedykowany dla nieco starszych dzieci i umożliwia niezwykle intensywny trening zdolności językowych we wszystkich obszarach, od poziomu podstawowego, aż po zaawansowany. Dla nieco młodszych malców, zalecany jest program „English for kids„, którego zakres tematyczny oraz forma przekazywania wiedzy, zostały specjalnie przystosowane do wymogów najmłodszych uczniów.

Jeżeli jednak czujesz, że nauka we własnym zakresie przerasta nie tyle możliwości Twojego dziecka, ile Twoje własne, możesz zdecydować się na naukę w jednej ze szkół języków obcych, w których angielski dla dzieci realizowany jest według różnych programów i metod nauczania. Każda z nich nieco się od siebie różni, na którą zatem warto się zdecydować?

Jedną z najpopularniejszych jest metoda Helen Doron, nazywana także „metodą naturalną” nauki języka angielskiego dla dzieci. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 3 miesięcy do 14 lat. Istotą tej metody, decydującą o jej zadziwiającej skuteczności, jest nacisk na naturalne przyswajanie dźwięków wszystkimi zmysłami. Dzieci uczą się języka podczas zabaw, wymagających od nich znacznego zaangażowania. Istotnym elementem nauki jest śpiew. Podczas wykonywanych ćwiczeń, lektor śpiewa piosenki związane z poznawanym zakresem tematycznym. Metoda ta nie przewiduje uczenia się słówek na pamięć, bardziej istotne jest tu ich naturalne przyswajanie.

Kolejną popularną metodą jest Musical Babies, której autorką jest Anna Rattenbury. Metoda ta, podobnie jak Helen Doron, przewiduje poznawanie języka poprzez śpiew i zabawę. Dedykowana jest dla dzieci od 6 miesięcy do 3 lat i dlatego zajęcia bardzo często prowadzone są w żłobkach i przedszkolach.

Z kolei dla dzieci, które skończyły już 4 rok życia, jedną z najczęściej polecanych metod nauki języka angielskiego, jest Berlitz Kids. Metoda ta przewiduje prowadzenie ożywionych konwersacji między uczniami, w myśl zasady – najważniejsze, to móc się porozumieć. Lekcje gramatyki są tu marginalizowane, autorzy tej metody uważają bowiem, że dziecko pozna gramatykę w momencie, gdy nauczy się swobodnie porozumiewać w języku obcym. Lekcje prowadzone są w formie zabawy, podczas której dzieci tańczą, śpiewają i rysują. Lektorzy używają wyłącznie języka anielskiego. Istotnym elementem zajęć jest pacynka MIMI, której zadaniem jest ośmielenie uczniów.

W sklepach dostępne są także liczne książki, fiszki oraz materiały edukacyjne w postaci CD do nauki angielskiego dla dzieci. W przypadku książek i fiszek (karteczki do nauki słówek), potrzebne będzie znacznie większe zaangażowanie rodziców, niż w przypadku płyt CD, na których wszystko wyjaśnia lektor. Rodzice, którzy sami dobrze znają angielski, mogą samodzielnie próbować przekazać swoją wiedzę przez zabawę  – albo starając się wdrożyć jedną z opisanych powyżej metod, albo starając się przemycić elementy nauki w ulubionych zabawach swoich pociech. Warto też, by dziecko oglądało bajki w języku angielskim.

komentarze 3

  1. Iwona -  6 września 2015 - 15:33

    Myślę, że „sprytna” nauka języka angielskiego od najmłodszych lat, to już nie widzi mi się rodziców, a trochę obowiązek. Im dziecko młodsze, tym więcej ma szansę się nauczyć. Niestety w dzisiejszym świecie język angielski to podstawa. Przyznam się jednak, że o Musical Babies nie słyszałam jeszcze. Widzę, że muszę nadrobić zaległości 🙂

  2. Beata -  6 września 2015 - 18:22

    Nauka języka obcego dla małych dzieci, to chyba jedynie przez piosenki i zabawę. Jakoś ciężko mi sobie wyobrazić kilkulatka wkuwającego słówka na pamięć;) Sądzę, że wybierając przedszkole warto zainteresować się oferowanym przez nie programem nauki języka angielskiego.

  3. Milena -  28 września 2015 - 09:20

    W przyszły roku chcemy wysłać syna do szkoły praktykującej metodę Helen Doron. Słyszałam bardzo dobre opinie. Myślę, że warto zadbać o naukę języka obcego już od najmłodszych lat. Staramy się powoli oswajać małego z angielskim. Jeśli nasze dziecko ogląda bajki, to tylko po angielsku.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są: *

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.